4. Secinājumi
Darba uzdevums bija saprast fizikālo procesu, kas notiek, kājai atrodoties augstpapēžu kurpē, izvērtēt likumsakarības, piesaistoties pie anatomiskiem aspektiem. Mērķis bija izvērtēt, cik ļoti mainās slodze pēdai netipiskā stāvoklī. Matemātiskais modelis tika izveidots, maksimāli cenšoties ievērot cilvēka fizioloģiskus parametrus un pēdas īpašības kā cietā ķermeņa konstrukciju.
Jāuzsver tas, ka temats ir diezgan plašs un ir iespējami dažādi pētījumi šajā jomā, piemēram, var izvērtēt saišu sastiepuma spēkus, valkājot dažādas kurpes. Iespējams arī izprast pēdas velvju darbību, jo zināms, ka šķērsām novietotie muskuļi saīsina pēdu, bet gareniskie – sašaurina. Šāda divpusēja muskuļu darbība saglabā pēdas formu, kura ir atsperīga un nosaka gaitas elastīgumu.
Secinājumi, kurus var izdarīt pēc darba veikšanas ir tādi, ka ārstu ieteikumi par ērto apavu nēsāšanu ir pamatoti. Netika izskatīti medicīniskie faktori, bet paši fizikālie procesi pierādīja, ka spiediens uz pēdas daļām pieaug katastrofiski, ja sieviete ir augstpapēžu kurpēs. Ar šādu neanatomisku slodzes sadalījumu var izskaidrot kāju muskuļu sastiepumus, vēnu varikozi, kāju deformācijas. Augsts un smails papēdis sniedz pārāk maz atbalsta, virsmas laukums ir ļoti neliels, līdz ar to kāja ir nestabila. Ir jāsaglabā līdzsvars, lai nepakluptu un neizmežģītu potīti. Tas, savukārt, sasprindzina ikru muskuļus, var kļūt par iemeslu krampjiem.
Šī darba rezultāti var būt noderīgi ortopēdijā, jo ne tik plašs publikāciju klāsts ir tieši par spiediena sadalījumu augstpapēžu kurpēs. Iespējams, speciālisti, balstoties uz matemātiskās modelēšanas rezultātiem spēs izvērtēt, kas un kā būtu jāuzlabo apavu izgatavošanā, lai nebūtu tik daudz pacientu ar sūdzībām par sāpēm apakšējās ekstremitātēs. Šis darbs var kalpot arī kā teorētiskais pamatojums praktiskam pētījumam. Ja ir sagatavots matemātiskais modelis, fizikālo modeli arī ir iespējams pilnveidot.
…