Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
2,49 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:649904
 
Author:
Evaluation:
Published: 21.02.2005.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: n/a
References: Not used
Extract

Gerontoloģija, zinātne par novecošanu, skaidro, ka katra sabiedrība cilvēka dzīvi sadala tādos kā sociālos līmeņos, kas tiek saukts par dzīves ciklu. Dzīves cikls ietver dažādu diezgan paredzamu statusu un lomu izdzīvošanu dzīves laikā. Dzīves ciklu daļēji nosaka bioloģija un daļēji katras sabiedrības vajadzības. Bioloģija nosaka to, ka cilvēks divos dzīves posmos – bērnībā un vecumdienās, ir lielā mērā vai pat pilnībā atkarīgs no apkārtējiem.
Funkcionālistu perspektīva uzsver, ka dzīves cikls ir cieši saistīts ar katras atsevišķas sabiedrības vajadzībām. Tāpēc, piemēram, pirmsindustriālās sabiedrības ļoti atšķiras no industriālājām sabiedrībām. No funkcionālistu perspektīvas jauno un veco cilvēku izmantošana (kā darbaspēka) kļūst par sociālu problēmu tad, kad tie tiek izmantoti neatbilstoši to spējām un attīstības pakāpei gan bioloģiskai, gan sociālai.
Konfliktu perspektīva uzskata, ka jauno un veco cilvēku pozīcija sabiedrībā ir atkarīga no to pieejas sociālajai, politiskajai un ekonomiskajai varai. Veciem cilvēkiem mūsdienās ir mazāk varas nekā agrāk, jo šodien tiem ir mazāk kontroles pār resursiem un jaunie ir mazāk atkarīgi viņiem. Eidžisms (ageism) līdzīgi rasismam un sexismam sludina tādu ideoloģiju, ka cilvēki noteiktās vecuma grupās ir mazvērtīgāki, ar negatīvām izpausmēm un tie var būt pakļauti un izmantoti tikai dēļ vecuma. Eidžisms, piemēram, uzskata, ka vecumdienās cilvēki slimo ar “ārprātību” (dementia) un tādi cilvēki viņuprāt: nespēj komunikēties, tie neapzinās savu stāvokli, tie atrodas progresīvā un galējā stāvoklī, kas var tikai pasliktināties, tie nevar dod jebkādu piekrišanu, tie ir nasta tiem, kas par viņiem rūpējas [3]. Pētījumi pierāda, kā šī jauno un veco cilvēku atkarība kļūst aizvien lielāka.

Vecumu diskriminācija

Author's comment
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register