Parasti zinātnes nosaukumā tiek iešifrēts tās darba priekšmets, izmantojot latīņu vai grieķu valodu. Piemēram, fizika – grieķiski nozīmē “daba” tātad, fizikas kā zinātnes darba priekšmets ir daba. Šo likumsakarību nav izbēgusi arī socioloģija, šis vārds ir cēlies no latīņu vārda “societas” – sabiedrība un no grieķu vārda “logos” – vārds, jēdziens, mācība. Tātad, socioloģijas darba priekšmets ir sabiedrība, jeb citādi socioloģija ir mācība par sabiedrību.
Socioloģija ir zinātne, kas pētī sabiedrības likumsakarības un procesus, kas apvieno vai nošķir cilvēkus kā indivīdus un kā grupu locekļus. Socioloģijas sākumi meklējami 19. gadsimtā kā sekas straujajām sabiedrības pārmaiņām. Socioloģijas mērķis bija noskaidrot, kas sociālās grupas apvieno, kā arī izprast sociālās norobežošanās iemeslus un spēt šos procesus kontrolēt.
Mūsdienu sociologu pētījumi ir vērsti uz sabiedrības makrostruktūru (rasu, etniskās piederības, sociālo slāņu un dzimumu), sabiedrības institūciju (piemēram, ģimeņu) un mikroprocesu (starppersonu attiecību) izpēti, izvērtējot iemeslus to krīzēs (noziegums, šķiršanās). Visbiežāk pētniecībā tiek izmantotas statistiskas metodes, veidojot situācijas attīstības modeļus, tomēr populāras ir arī kvalitatīvās metodes (intervijas, fokusgrupu diskusijas un etnogrāfiskās metodes).…