Biogrāfija
69./74. - pēc 130. g. m.ē.
Gajs Svetonijs Trankvils, parasti zināms kā Svetonijs, bija jātnieku kārtas vēsturnieks Romas impērijas laikā. Viņa nozīmīgākais no saglabājušiem darbiem ir 12 secīgu Romas valdnieku biogrāfiju kolekcija, sākot ar Jūliju Cēzaru līdz Domiciānam. Darbs saucās De Vita Caesarum, parasti tulkots kā “Divpadsmit Cēzari”. Citi Svetonija darbi ir par dažādām tēmām: romiešu ikdienas dzīvi, politiku, oratormākslu un slavenu rakstnieku – dzejnieku, vēsturnieku, gramatiķu – dzīvēm. Dažas no šīm grāmatām ir daļēji saglabājušās, bet daudzas ir pilnībā zudušas.
Svetonija tēvs bija Svetonijs Laēts, kurš visdrīzāk nācis no Āfrikas provinces Hippo Regius (mūsdienu Annaba Alžīrijā). Laēts bija jātnieks. Vespasiāna dēla Domiciāna valdīšanas laikā (81. - 96. g.) Svetonijs tika nosūtīts uz Romu, lai izglītotos oratormākslā. Šis bija ierasts veids kā uzsākt karjeru.
Svetonijs bija tuvs senatora un vēstuļu rakstnieka Plīnija Jaunākā draugs. Plīnijs viņu raksturo kā “klusu un centīgu, cilvēku, kurš ir nodevies rakstīšanai”. Plīnijs palīdzēja Svetonijam iegādāties nelielu īpašumu Itālijā un lūdza imperatoram Trajānam piešķirt Svetonijam privilēģijas, kuras parasti tika sniegtas trīs bērnu tēviem; Svetonijam nebija bērnu. Pateicoties Plīnijam, par Svetonija piekritējiem kļuva imperatori Trajāns un Hadriāns. Svetonijs strādāja pie Plīnija, kad pēdējais bija Bitīnijas Pontas (Mazāzijas ziemeļos) prokonsuls laikā no 110. līdz 112. gadam. Trajāna valdīšanas laikā viņš strādāja kā mācību sekretārs (funkcijas īsti nav zināmas) un impērijas arhīvu pārvaldītājs. Hadriana laikā viņš kļuva par imperatora sekretāru. 122. g. Hadriāns viņu atlaida dēļ necienīgas uzvedības pret imperatori Vibiju Sabīni. Iespējams, ka Svetonijs vēlāk atguva imperatora labvēlību un atgriezās savā amatā.
Caur Svetonija rokām gāja visa imperatoru korespondence. Kopumā viņa amats bija ļoti prestižs; Svetonijs bija ļoti ietekmīgs cilvēks.
…