Antīkās Grieķijas polisu demokrātija izpaudās kā tiešā demokrātija. Mūsdienās šāda demokrātijas izpausmes forma nepastāv, jo visas esošās demokrātijas ir reprezentatīvās jeb pārstāvnieciskās demokrātijas, kurās lēmumus nepieņem visa tauta, bet gan atsevišķa tās daļa, kura ir pārējās tautas daļas ievēlēta. Tiešā demokrātija dod ilgstošu tautas līdzdalību tiešās varas izpausmēs, bet netiešā jeb pārstāvneiciskā demokrātija ir saistāma ar ierobežotu un kontrolētu visas tautas varu.
Tiešā demokrātija Senajā Grieķijā no pilsoņa prasīja tā pilnu atdevi sabiedriskajai dzīvei. Tiešā demokrātija ir saistīta ar nulles summas politiku, bet netiešā – ar pozitīvas politikas realizāciju. Tāpat arī tiešajā demokrātija pastāvēja cīņa starp nabagiem un bagātajiem, turpretī mūsdienu netiešajā demokrātijā šādas kareivīgas attiecības nav neizbēgamas. Tiešās demokrātijas realizācija dzīvē ir apšaubāma, jo pastāv uzskats, ka, jo vairāk cilvēku ir iesaistīti tiešās demokrātijas sistēmā, jo mazāk efektīva ir tās darbība.
Antīkajā Grieķijā tiešā līdzdalība pastāvēja kā nosacījums politiskas sabiedrības, kas nozīmēja brīvību, eksistencei, jo attiecīgajā laikā nepastāvēja izpratne par individuālo brīvību.…