Transpirācijas intensitāti varētu vēl ietekmēt gaisma, tās daudzums. Gaismas ietekme uz transpirāciju galvenokārt ir saistīta ar to, ka zaļās šūnas absorbē ne tikai infrasarkanos saules starus, bet arī redzamo gaismu, kas nepieciešama fotosintēzei. Taču lapa fotosintēzē tērē tikai 1-2% no absorbētās gaismas, reti 5%, bet pārējā enerģija tiek pārvērsta siltumā un tiek izmantota ūdens iztvaicēšanai. Tāpēc gaismas ietekme uz transpirāciju ir spēcīgāka, jo augstāka ir hlorofila koncentrācija. Zaļos augos pat izkliedētā gaismā transpirācijas intensitāte palielinās par 30-40%, salīdzinot ar tumsu. Tā ir tieša gaismas iedarbība uz transpirāciju.
Transpirācijas intensitāte ir atkarīga arī no minerālvielu uztura apstākļiem. Augos, kuros trūkst slāpekļa, fosfora vai kālija, transpirācijas intensitāte ir maksimāla. Transpirācija tiek krasi samazināta, ja augi saņem pilnvērtīgu minerālmēslu. Tādējādi, jo labāk augs tiek barots, jo mazāk transpirācijas. Tas jo īpaši izskaidrojams ar to, ka auga absorbētie joni un sintezētās vielas saista ūdeni, un tikai nesaistītais ūdens iztvaiko. Tāpēc apaugļošana ir viena no metodēm, kā samazināt transpirācijas ātrumu.
Auga iztvaicētā ūdens daudzums ir atkarīgs no tā lapu virsmas lieluma : jo lielāka ir lapas virsma, jo vairāk ūdens zaudē augs.
…