Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
5,99 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:406062
 
Author:
Evaluation:
Published: 11.07.2005.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: 5 units
References: Not used
Extract

Uzņēmumu ienākumu nodoklis (UIN) ir viens no vissvarīgākajiem valsts budžeta ieņēmuma avotiem, savukārt UIN nodokļa maksātājiem – lielākajai daļai Latvijas uzņēmumu un uzņēmējsabiedrību – šis nodoklis ir viena no lielākajām problēmām, jo tas ļoti lielā mērā ietekmē uzņēmuma finansiālo stāvokli.
UIN ir maksājams no taksācijas gadā gūtajiem ienākumiem (peļņas), un to maksā iekšzemes uzņēmumi, kas veic uzņēmējdarbību, kā arī sabiedriskās un reliģiskās organizācijas un no valsts budžeta vai pašvaldību budžetiem finansētās institūcijas, kas gūst ienākumus no saimnieciskās darbības. Tāpat UIN maksā ārvalstu uzņēmumi, uzņēmējsabiedrības un fiziskās personas jeb, īsāk sakot, nerezidenti, kā arī nerezidentu patstāvīgās pārstāvniecības. Protams, ir arī uzņēmumi, kas nodokli nemaksā, proti, Latvijā UIN nemaksā valsts uzņēmumi un valsts vai pašvaldību budžeta institūcijas, ja to ienākumi no saimnieciskās darbības paredzēti ieskaitīšanai valsts vai pašvaldību budžetos. UIN nemaksā arīdzan bezpeļņas organizācijas, jo starpība starp to ienākumiem un izdevumiem tiek ieskaitīta rezerves fondos un izmantota šo organizāciju statūtos paredzētajiem mērķiem. Šis nodoklis neattiecas arī uz privātajiem pensiju fondiem, fiziskajām personām un individuālajiem uzņēmumiem, tajā skaitā arī uz zemnieku un zvejnieku sabiedrībām, kuru ienākumi no saimnieciskās darbības gadā nepārsniedz 45 000 Ls un kuri maksā iedzīvotāju ienākuma nodokli.
UIN aprēķina šādi:
1) nosaka ienākumu summu, ko uzņēmums guvis Latvijas Republikā un ārzemēs;
2) aprēķina uzņēmuma izdevumu summu attiecīgajā pārskata gadā;
3) nosaka gada peļņu, no ienākumiem atskaitot izdevumus;
4) iegūto peļņu speciāli koriģē, un šīs procedūras gaitā tā var palielināties vai samazināties. UIN aprēķināšanai koriģētā peļņa saucas “ar nodokli apliekamais ienākums”;
5) aprēķina uzņēmumu ienākuma nodokli;
6) iegūto UIN samazina par piešķirto atlaižu summu. Iegūst uzņēmumu ienākuma nodokli, kas jāsamaksā par darbu pārskata gadā;
7) no iegūtās uzņēmumu ienākuma nodokļa gada summas atskaita pārskata gadā jau izdarītos avansa maksājumus. Iegūst uzņēmumu ienākumu nodokli, kas pēc aprēķinu rezultātiem jāiemaksā budžetā, vai, gluži pretēji, avansā pārmaksāto uzņēmumu ienākuma summu, ko var saņemt no budžeta.
Uzņēmuma ienākuma nodoklis maksājams divās daļās: ikmēneša avansa maksājuma veidā un kā galīgā summa pēc pārskata gada rezultātiem. Aprēķinātais nodoklis jāiemaksā valsts budžetā ne vēlāk kā līdz nākamā mēneša 15. datumam.…

Author's comment
Work pack:
GREAT DEAL buying in a pack your savings −9,48 €
Work pack Nr. 1134248
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register