Valūtas kurss ir vienas valsts nacionālās naudas vienības cena, kas izteikta citas valsts naudas vienībās, notiekot tās pirkšanas un pārdošanas darījumiem. Pasaulē ir divas principiālas pieejas valūtas kursu veidošanā. Var būt peldošo valūtas kursu sistēma un fiksēto valūtas kursu sistēma.
Pirmajā gadījumā kursu nosaka pieprasījums un piedāvājums valūtas tirgū. Peldošs kurss precīzāk atspoguļo reālo situāciju, taču tā kā tas var brīvi mainīties, tad starptautiskā tirdzniecībā pastāvēs zināma nenoteiktība, kas var pastiprināt ekonomiskās situācijas nestabilitāti.
Pastāvot fiksēto valūtas kursu sistēmai, valsts ierobežo brīvās valūtu kursu svārstības, manipulējot ar centrālās bankas valūtas rezervēm. Fiksēto valūtas kursa sistēmu nosaka nacionālās naudas vienību likumīgi piesaistot citas valsts valūtai. Šajā variantā it kā tiek zināmā mērā izkropļota reālā tirgus situācija, taču uzņēmējiem ir lielāka drošības un stabilitātes sajūta. Fiksētie valūtas kursi samazina darījumu risku ārējā tirdzniecībā un ilgtermiņa kredītu sfērā. Bet situācijā, kad valsts nevar nodrošināt šo kursu ar savām zelta un ārzemju valūtas rezervēm, tā ir spiesta krasi mainīt savas valūtas kursu. Valsts var veikt valūtas devalvāciju vai revalvāciju. Devalvācija ir nacionālās valūtas vērtības samazināšana attiecībā pret citu valstu valūtām. Devalvācija var veicināt eksportu, jo zemāks valūtas kurss paaugstina preču konkurētspēju.…