Mēs dzīvojam brīvās kapitāla kustības laikmetā, kad miljoniem ļaužu un organizācijām rodas vajadzība valūtas apmaiņā. Pasaulē ir divas pieejas valūtas kursu veidošanā- ir fiksēto valūtas kursu sistēma un ir brīvi svārstīgie valūtu kursi, kuri plašāk izplatīti valstīs ar tirgus ekonomiku un augstu ienākumu līmeni. Valstīs ar pārejas ekonomiku pārsvarā izmanto fiksētos valūtu kursus.
*Brīvi peldošais valūtas kurss- Brīvi peldošais (nosaka pieprasījums un piedāvājums) veidojas valūtas tirgū pieprasījuma un piedāvājuma attiecību rezultātā, centrālā banka neveic intervences valūtas tirgū, lai ietekmētu kursa izmaiņas vienā vai otrā virzienā, un maksājuma bilance ir neitrāla (ΔMB=0) 1. Pie brīvi svārstīgo kursu sistēmas cenu līdzsvara samazināšana valūtai saucas vērtības krišana, bet paaugstināšana – tās sadārdzināšanās. Peldošais valūtas kurss precīzāk atspoguļo reālo situāciju , taču kā tas var brīvi mainīties , tad starptautiskā tirdzniecībā pastāvēs zināma nenoteiktība , kas var pastiprināt ekonomiskās situācijas nestabilitāti. 2
* Kontrolējami(regulējami) peldošais valūtas kurss- to nosaka pieprasījums un piedāvājums, kā arī nacionālo banku regulas un tirgus konjunktūra jeb netīri peldošs kurss veidojas valūtas tirgū pieprasījuma un piedāvājuma attiecību rezultātā, taču centrālā banka laiku pa laikam veic valūtas intervences, kuru rezultātā tiek izmainīta pieprasījuma – piedāvājuma savstarpējā attiecībā un reizē ar to valūtas tirgus kurss3.…