-
Valūtas tirgus būtība
Summaries, Notes4 Finance, Banking, Economics, Marketing, Advertising
Maksāšanas bilances stāvoklis un tā tendences tieši atspoguļo pieprasījumu, piedāvājumu pēc attiecīgās valūtas, jo, ja, piemēram, kāda valsts eksportē vairāk nekā tā importē ( neto eksports ir pozitīvs), tad palielinās šīs valsts valūtas segums un pieprasījums pēc tās - līdz ar to valūtas kurss attiecībā pret citām valūtām aug.
Valsts centrālās bankas politika un valsts darbība valūtu tirgū bieži vien rada lielu ietekmi uz valūtas kursu kā arī valūtu tirgu, jo šīm institūcijām pieder tiesības , kas tieši var ietekmēt valūtas tirgu. Valsts var ar likumu aizliegt valūtas tirgu, spekulācijas ar nacionālo valūtu, nosakot savas monopoltiesības tirdzniecībā ar valūtu. Rezultātā valsts, vismaz savā teritorijā, var pārdod un pirkt valūtu pēc tāda kursa kāds tai ir izdevīgs. Valsts var piedalīties ar savu kapitālu valūtas tirgū, tādā veidā tā var panākt to, ka valūtas kurss var pieaugt vai kristies (mainot pieprasījumu vai piedāvājumu pēc valūtas), atkarībā no valsts izvirzītiem mērķiem. Centrālām bankām ir naudas emisijas tiesības, līdz ar to centrālā banka, lai mainītu kursu sev vajadzīgā virzienā, var papildus emitēt (pieprasījums pēc valūtas kritīsies) vai izņemt no apgrozības naudu (piepresījums pēc valūtas clesies). Centrālā banka var noteikt arī to vai valūtas kursu brīvi noteiks pieprasījums un piedāvājums pēc tās, vai arī tā būs piesaistītā kādai vispāratzītai vērtībai ( piemēram: dārmetāliem, citu valstu nacionālām valūtai, valūtām). Tajā gadījumā, kad valūta tiek piesaitīta kādai vērtībai, lai nerastos liela atsķirība starp valūtas tirgū noteikto optimālo valūtas kursu un centrālās bankas noteikto valūtas kursu, tad centrāla banka iejaucas valūtas tirgū, lai tādā veidā ietekmējot pieprasījumu un piedāvājumu varētu panākt to, ka valūtas optimālais kurss būtu tādā pašā līmenī kā centrālās bankas noteiktais valūtas kurss (pretējā gadījuma var izveidoties situācija, ka saimnieciskie subjekti attieksies pieņemt vai nelabprāt veiks norēķinos nacionālā valūtā, cietīs ļoti šīs valsts ekonomika) .…
Tā kā pārsvarā katrai valstij ir sava nacionālā valūta, tad, lai varētu valstis savā starpā veikt saimnieciskos darījumus (veikt norēķinus), tām ir nepieciešams noteikt kura valūta būs tā kurā tiks veikti norēķini un noteikt pēc kāda kursa ( attiecības ) tiks mainītas valūtas, jo iegūtie naudas līdzekļi būs nepieciešami izmantot turpmāk, lai saglabātu nepātrauktu ražošanas ciklu vai izlietot tos citos saimnieciskos darījumos. Tādēļ katrai valūtai ir nepieciešams noteikt maiņas kursu attiecībā pret citām valūtām. Valūtas kursu ietekmējošie faktori ir: • ekonomiskās augsmes rādītāji (pēc nacionālā bruto iekšzemes kopprodukta); • nacionālās naudas pirktspējas attiecībā pret cenu līmeņa izmaiņām valstī; • salīdzināmie procentu likmju līmeņi ( veicot korekcijas ievērojot inflāciju): valstis ar reāli augstāku procenta likmi būs patīkamākas kapitāla ieguldījumiem, rezultātā paaugstināsies nacionālās valūtas kurss; • spekulatīvās operācijas valūtu tirgū; • maksājumu bilances stāvoklis un tā tendences, atkarības pakāpe no ārējiem enerģijas un izejvielu avotiem; • valsts centrālās bankas politika un valsts politika,valsts darbība valūtu tirgū; • valsts maksātspēja un uzticība nacionālai valūtai starptautiskos tirgos: ja valsts ekonomisko stāvokli augstu vērtē pasaulē, tad viņas valūta skaitās spēcīga un var tikt pārdota par vēl izdevīgāku cenu nekā tādas valsts naudas vienību, kura skaitās vāja; • inflācijas prognozes, naudas masas pieaugums iekšējā tirgū. Pirktspējas paritātes princips. Valūtas kursu shēmas. Maksājumu bilance. Peldošs valūtas kurss pretststā fiksētam valūtas kursam.
- Naudas plūsmas. Starptautiskā monetārā sistēma. Valūtas tirgus
- Tirgus (konkurences) veidi. Konkurences loma ekonomikā
-
Valūtas tirgus būtība
Summaries, Notes4 Finance, Banking, Economics, Marketing, Advertising
-
You can quickly add any paper to your favourite. Cool!Tirgus (konkurences) veidi. Konkurences loma ekonomikā
Summaries, Notes for university4
-
Naudas plūsmas. Starptautiskā monetārā sistēma. Valūtas tirgus
Summaries, Notes for university8
-
Valūtas pozīcijas
Summaries, Notes for university5
Evaluated! -
Valūtas tirgus būtība
Summaries, Notes for university6
-
Finanšu tirgus, naudas teorija. Bankas un kredīts
Summaries, Notes for university6