Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
0,99 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:305806
 
Author:
Evaluation:
Published: 05.04.2007.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: 1 units
References: Not used
Extract

Politiskam izmaiņām var būt dažādas formas. Divas galējīgas no tiem ir evolūcionārā un revolūcionārā varas pārņemšanas formas. Evolūcionāras izmaiņas ir grandiozas, bet var pārveidot valsts darbības metodi jeb veidu. Kā piemērs, Britānijas politiskā sistēma, kur Parlaments un Kabinets izdzīvoja, bet tās funkcijas mainījas. Tāpat, ASV saglabāja savas institūcijas pēc konstitūcijas pieņemšanas 1789.gadā. Ar revolūciju var panākt plašas, neaptveramas izmaiņas. Taču revolūcija ir parāk radikāls (tomēr darbīgs) līdzeklis, lai lauzt pastāvošo režīmu. Revolūcija ir grandiozs pasākums, kurš kļust par valsts politiskas kultūras daļu. Taču abi veidi ir saistīti ar politiskam izmaiņam, kuri izraisa vāras pārņemšanu no vienas līderu aprindas otram politiskā, sociālajā un ekonomiskā struktūrās. Šī pārmaiņa var būt secīga (orderly transfer) vai neregulāra jeb sistemātiskā (irregular transfer). Mūsdien populārākais varas pārņemšanas veids ir vēlēšanas, bet neregulāra pārņemšana notiek ar militāro palīdzību.
Revolūcijas jēdziens mainījas laikā plusmā. Aristotelis ar revolūciju apzīmēja varas pārveidošanu, kurā tiek iekļauta jebkūra indivīda vara. Revolūcija dod plašākas un dzīļākās pārmaiņas sabiedrībā. Te var iekļaut sabiedrīskas vēlmes, struktūras, politiskas institūcijas pārmaiņas, kā arī valdošas elītes personāla jeb kadru mainīšana, vai tas klases sastāva izmaiņas (Kohans,1975).
Lai droši pateikt, kas ir un kas nav revolūcija apskatīsim IV pieejas tājai:

Marksistu pieeja;
Marksisms dominēja mācībās par revolūciju pāri gadsimtiem. Marks uzskatīja ka revolūcija ir sabiedrības pārveidošana ar režīma maiņu. Vienlaicīgi Marks bija kapitālisma atbalstītājs, un tā kā šī ekonomiskā sistēma radīs konfliktus starp valdošiem un ekspluatētiem klasēm, cērēja, ka ar revolūcijas palīdzību izveidosies moderna un progresīva industriāla nācija – stradnieku nācija. Tā Ļenins, balstoties uz Marksa teoriju, XX gadsimtā sākumā ierosināja komunistisku revolūciju Krievijā. Marksistu režīms pārņema varu vairākas valstīs.…

Author's comment
Work pack:
GREAT DEAL buying in a pack your savings −1,48 €
Work pack Nr. 1179409
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register