Viens no nozīmīgākajiem ES elektorālās sacensības procesiem ES ir Eiropas Parlamenta vēlēšanas. Tā kā šajā procesā galvenais elements vēl joprojām ir nacionālās partijas, tad par šī procesa būtību pastāv nozīmīgs jautājums- vai šīs Eiropas Parlamenta vēlēšanas ir drīzāk nacionāls vai tomēr vairāk Eiropas līmeņa sāncensība?
Tiešas un vispārējas Eiropas Parlamenta vēlēšanās pirmoreiz notika 1979.gada Jūnijā un kopš tā laika šādas vēlēšanas notiek ik pa pieciem gadiem. Līdz ar gatavošanos pirmajām vēlēšanām daudzi uzskatīja, ka tas dos jaunu ES leģitimitātes līmeni. Tika uzskatīts, ka šādas kampaņas liks cilvēkiem vairāk ievērot un izvērtēt Parlamenta darbu un dažādos jautājumus, par kuriem tam būs jālemj. Taču šobrīd, kad jau ir pieredzētas daudzas šādas Parlamenta vēlēšanas, ir skaidrs, ka šie optimistiskie paredzējumi ir visai attāli no realitātes.1
Lielākoties tas tā ir tādēļ, ka Eiropas Parlamenta vēlēšanas pēc partiju cīņas būtībā ir tādas kā „otrās kārtas nacionālā sāncensība”, jo Eiropas Parlamenta vēlēšanās lielākoties dominē nacionālās politikas jautājumi, nacionālās politiskās partijas un cīņa par amatiem nacionālajā valdībā.…