Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
7,49 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:298978
 
Author:
Evaluation:
Published: 03.01.2008.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: 4 units
References: Not used
Extract

Zāļu līdzekļus, kas ietekmē audu vielmaiņas procesus, sauc arī par audu metabolismu ietekmējošiem līdzekļiem. Organisma šūnu vielmaiņas reakcijās rodas speciāli iekšējās vides faktori (savienojumi), ko sauc par metabolītiem. šos faktorus var iedalīt eksogēnajos (ārējos) un endogenajos ( iekšējos), no kuriem pirmie iekļūst organismā no ārienes, bet otrie veidojas organismā.

Eksogēnos audu metabolismu ietekmējošos faktorus parasti uzņem ar uzturu, kā arī dažādu medikamentu veidā. Svarīgākie no tiem ir dažādi joni un jonu preparāti makroelementu ( nātrijs, kālijs, kalcijs, hlors) un mikroelementu ( dzelzs, mangāns, varš, cinks kobalts, broms, jods, fluors, hroms, molibdēns, selēns, litijs) veidā, starp kuriem krasu robežu novilkt nevar. pie organisma iekšējās vides ārējiem faktoriem pieder vitamīni un vielas, kas nodrošina normālu gāzu un sāļu sastāvu, kā arī skābju un sārmu līdzsvaru organismā.

Endogēnie audu metabolismu ietekmējošie faktori veidojas organismā, un tie ir:
mediatori (acetilholīns, noradrenalīns, dofamīns u.c.);
specifiskās olbaltumvielas – fermenti jeb enzīmi;
iekšējās sekrēcijas dziedzeru radītās bioloģiski aktīvās vielas – hormoni un audu hormoni prostoglandīni(PD), prostaciklīns, tromboksāns, histamīns un daudzas citas vielas.

Sārmu ( nātrija, kālija) un sārmzemju metālu (kalcija, magnija) joni ir organisma iekšējās vides normāli komponenti ( konstantā attiecībā – Na : K : Ca : Mg = 100 : 2 : 2 : 1), kas piedalās sirdsdarbības, nervu sistēmas darbības un daudzu citu fizioloģisku funkciju regulācijā. Na un K joni nodrošina pastāvīgu organisma iekšējās vides osmotisko spiedienu. Ekstracelulārajos (ārpus šūnas) šķidrumos šo spiedienu nosaka galvenokārt nātrija, hlora un hidrokarbonāta joni, bet intrcelulārajos (šūnā) – kālija, fosfāta, hidrokarbonāta joni un OBV. Šķīdumus, kuru osmotiskais spiediens ir vienāds ar organisma iekšējās vides osmotisko spiedienu, sauc par izotoniskiem šķīdumiem. Šķīdumus, kuros galvenie neorganiskie joni ir tādās pašās attiecībās kā organisma ekstracelulārajos šķīdumos, sauc par izojoniskiem šķīdumiem.

Author's comment
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register