Mana izvēlētā referāta tēma ir „Vienlīdzīgi teikuma locekļi un vispārinošais vārds”. Jau pamatskolā apguvām tēmu par vienlīdzīgiem teikuma locekļiem, taču atkārtošana nekad nenāk par ļaunu, tāpēc savā referātā es jums pastāstīšu par to kur vienlīdzīgi teikuma locekļi var atrasties, ko tie paskaidro, kā tos atdala no teikuma, par vienlīdzīgu teikuma locekļu saikļiem, vienlīdzīgiem teikuma locekļiem ar vispārinošo vārdu, kā arī par atkārtotiem teikuma locekļiem. Šo tēmu izvēlējos, jo, uzskatu, ka vienlīdzīgi teikuma locekļi papildina valodu.
Par vienlīdzīgiem teikuma locekļiem sauc tādus teikuma locekļus, kuri paskaidro vienu un to pašu vārdu un atbild uz vienu un to pašu jautājumu, starp tiem ir sakārtojuma attieksmes. Vienlīdzīgi teikuma locekļi teikumā var būt novietoti gan blakus, gan šķirti. Tie var būt saistīti ar saikļiem vai bez saikļiem. Ja divus vienlīdzīgus teikuma locekļus saista saikļi un, vai, jeb, komatu pirms šiem saikļiem neliek. Ja vairāk par diviem vienlīdzīgiem teikuma locekļiem saista saikļi un, vai, komats liekams pirms katra atkārtotā saikļa.
• Kurmis lauzās tik tālāk gluži kā mēnessērdzīgs un šķērsoja sauso ceļmalas grāvi, un izspraucās cauri dzīvžogam, un aizostīja sev ceļu pāri līdzenam laukam. (K.Greiems)
…