Voice over Internet Protocol (VoIP) ir kopīgs apzīmējums vairākām tehnoloģijām, kas nodrošina balss un pēdējā laikā arī citu multimēdiju datu pārraidi Internetā vai jebkurā citā uz IP balstītā tīklā. Trīs populārākie VoIP protokoli ir H.323, SIP un Skype. Pie VoIP ir pieskaitāms arī Jingle/GoogleTalk, Extensible Messaging and Presence Protocol (XMPP) paplašinājums balss pārraidei. H.323, SIP un Jingle/GoogleTalk ir atvērti protokoli, savukārt pašlaik visizplatītākais protokols, Skype, ir slēgts, respektīvi, tā specifikācija nav brīvi pieejama.
Atvērtie VoIP protokoli vispārīgi sastāv no trim daļām – signalizācijas, zvanu kontroles un datu pārraides.
H.323
H.323 ir ITU-T standarts, kas apraksta vairāku protokolu izmantošanu balss un multimēdiju pārradei IP tīklos, kā arī mijiedarbībai ar tradicionālajiem telefona tīkliem. Šie protokoli ir:
H.225.0 – signalizācijas protokols;
H.245 – zvanu kontroles protokols;
H.450 – apraksta papildus servisus;
H.235 – apraksta drošības aspektus;
H.239 – apraksta H.323 izmantošanu videokonferencēm;
RTP (Real-time Transport Protocol) – multimēdiju datu pārraides protokols.
Galvenā joma H.323 protokolā ir H.323 Gatekeeper, tīkla mezglam, kas savieno atsevišķus tīklus (gan H.323, gan PSTN), nodrošina adresāciju un signalizācijas maršrutizāciju. Tādējādi H.323 ir vairāk vai mazāk centralizēts protokols. No H.323 viedokļa VoIP PBX ir Gatekeeper ar papildus servisiem.…