4. Pavasarī augsne strauji žūst kādus paņēmienus lieto, lai samazinātu ūdens zudumus?
Tādas augu atliekas kā, piemēram, salmi, ietekmē ūdens daudzumu, kas iztvaiko no augsnes. Salmi uz augsnes virskārtas ietekmē ūdens zudumus vismaz divos veidos:
• Gaišās krāsas salmi atstaro saules starus, kamēr bieži vien tumšās krāsa zeme absorbē saules enerģiju;
• Salmi var ietekmēt ūdens transportu augšup pa kapilārajiem kanāliem.
Kopā šie divi faktori nozīmē, ka augsnes virskārta pavasarī neuzkarst tik daudz un ūdens iztvaikošanas process tiek ierobežots.
Mulčēšana ir viena no dabiskākajām un vienkāršākajām metodēm, kā ilgstoši saglabāt veselīgu augsni. Mulčēšana pasargā augsnes virskārtu no izžūšanas, no dubļu veidošanās lietainā laikā, kavē nezāļu attīstību, mazina temperatūru straujas svārstības augsnes virskārtā, veicina bioķīmiskos procesus, papildina trūdvielu saturu augsnē un pasargā augu sakņu izskalošanu lietainā laikā. Mulča ir speciāli sagatavots organisks vai neorganisks materiāls, kuru izmanto augsnes virskārtas nosegšanai. Mulča pilda gan dekoratīvu funkciju, gan praktiskas funkcijas, nodrošinot augiem labvēlīgus augšanas apstākļus un aizkavē nezāļu augšanu. Mulčas veidi:
• organiskā mulča - augus izcelsmes materiālus, kas augsnē pakāpeniski sadaloties, atdod tai organiskās vielas un paaugstina tās auglību, ierobežo nezāļu augšanu, pilda mitruma saglabāšanas funkcijas un pasargā augu saknes no straujām temperatūras svārstībām. Visplašāk izplatītākās organiskās mulčas - šķelda, komposts, salmi, svaigi pļauta zāle, niedres, koku mizas mulča, kūdra, priežu čiekuri, sausas augu lapas, frēzskaidas, ēveļskaidas, zāģu skaidas utt.
…