Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
21,48 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:208208
 
Evaluation:
Published: 28.02.2012.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: 18 units
References: Used
Time period viewed: 2000 - 2010 years
Table of contents
Nr. Chapter  Page.
  IEVADS    4
  TEORIJAS KONTEKSTĀ    8
1.  Biedriskuma pamatprincipu veidošanās vēsture    8
2.  Darba pienākumu dalīšanas mērėi un kopā būšanas motivācija    9
3.  Sociālās un individuālās pieredzes realizācija darba pienākumu dalījumā    12
4.  Biedriskuma principu realizācija un dzimumlomas    14
  Kopsavilkums    20
II.  PĒTĪJUMĀ IZMANTOTO METOŽU IZKLĀSTS    22
  Pētījuma metožu izvēle    22
  1.pētījuma posma metodika (kvantitatīvā pētījuma metode)    23
  2.pētījuma posma metodika (kvalitatīvā pētījuma metode)    24
III.  PĒTĪJUMA REZULTĀTI    27
1.  Aprakstošā sadaĜa- darba dalīšana mājsaimniecībās    27
2.  Rezultāti    34
2.1.  Biedriskuma pamatprincipu realizācija ikdienā    34
2.2.  Darba dalīšanas racionalizācija    39
2.3.  Sociālās un individuālās pieredzes realizācija darbu un pienākumu sadalē    48
2.4.  Dzimumlomu realizācija biedriskuma principu kontekstā    50
2.5.  Apmierinātība ar Valsts sociālās politikas attīstību    54
  NOBEIGUMS: SECINĀJUMI    61
  IZMANTOTĀS LITERATŪRAS SARAKSTS    65
  PIELIKUMI    67
Extract

NOBEIGUMS: SECINĀJUMI
Analizējot, kā Latvijas iedzīvotāji īsteno mājsaimniecības darbu un pienākumu dalījumu
mājsaimniecībā, viens no uzdevumiem bija izprast, cik lielā mērā partnerattiecībās, caur darbu un pienākumu dalīšanu mājsaimniecībās, tiek realizēti biedriskuma principi- savstarpēja sadarbība, abpusēja uzticēšanās un atbalsts. Šie principi partnerattiecību ideālmodelī rada partneru vienlīdzīgu un līdztiesīgu iesaistīšanos mājsaimniecības uzturēšanā un atbildību, pienākumu sadalē. Gan kvantitatīvo datu, gan kvalitatīvo datu analīze visai skaidri atklāj, ka šobrīd Latvijas mājsaimniecībās biedriskuma principi partnerattiecībās tiek realizēti nepilnīgi. Turklāt, izteiktas atšķirības ir novērojamas starp sievietēm un vīriešiem. Sievietes, lai arī tieši nenorāda uz to, ka justu emocionālās tuvības vai abpusējas uzticēšanās trūkumu, bet netieši, stāstot par saviem ikdienas pienākumiem, atklāj, ka patiesībā izjūt savstarpējas sadarbības trūkumu.
Sievietes ir tās, kas caur saviem ikdienas mājsaimniecības uzturēšanas pienākumiem no
vienas puses pašas nostiprina visai izteiktu publiskās sfēras un mājas dzīves nošķīrumu. No otras puses, pašām strādājot algotu darbu, tiecas tikt galā ar dubultslodzi un necenšoties pēc iespējas lielākā mērā mājsaimniecības uzturēšanas pienākumos iesaistīt savus partnerus. Mājsaimniecības pienākumu sadales stratēăija „labāk visu izdarīšu pati”, liecina par divu veidu problēmām.
Pirmkārt, mājsaimniecības uzturēšanas darbu un pienākumu sadales kārtība netiek apspriesta vai diskutēta starp partneriem, kas liecina gan par nevēlēšanos vai neprasmi komunicēt. Otrkārt, šīs stratēăijas realizācija liecina par savstarpējas uzticēšanās trūkumu, kad uz otru jau nevar līdz galam paļauties, jo „viņi jau neredz tos darbus”. Vīriešu nostāja un pozīcija, savukārt, ir vērtējama kā mazāk aktīva mājsaimniecībā un paškritiskāka. Pirmkārt, viņi neizjūt tādu apkārtējās sabiedrības spiedienu, kas radītu kompleksus par to, ka viņi tiktu novērtēti kā slikti saimnieki savās mājās. Atšķirībā no sievietēm, vīriešiem netiek uzstādītas tāda veida prasības no
apkārtējiem. Kā atzina arī paši vīrieši, drīzāk no viņiem tiek sagaidīta galvenā ăimenes apgādnieka loma, ko viņi arī cenšas piepildīt, labprātāk sevi veltot algotā darba slodzei, nevis iesaistoties mājsaimniecības uzturēšanas darbos. Otrkārt, vīrieši visai atzinīgi novērtē partneres iesaistīšanos mājsaimniecības uzturēšanā, un kā atzīst paši, egoistiski ļaujas, kad partneres viņus mājās apkalpoti un palutina.
Brīvā laika, algotā darba, un mājsaimniecības darbu harmonizācija nav vērtējama kā vienlīdz aktuāla abiem partneriem, kaut arī kopīgā tendence visās intervētajās mājsaimniecībās,
abiem partneriem ir intensīva noslodze ( gan algotā darbā, gan mājsaimniecības uzturēšanā, gan rūpēs par bērniem), laika trūkums, brīvā laika trūkums. Analizējot atšķirības starp vīriešiem un sievietēm, vīrieši salīdzinoši daudz vairāk laika velta algotā darba karjerai, mājsaimniecības finanšu resursu nodrošināšanai, bet sievietes vairāk laika velta mājsaimniecības uzturēšanai un rūpēm par bērniem, esot gatavas atteikties no sava brīvā laika.
Brīvais laiks un iesaistīšanās bērnu aprūpē ir jomas, kurās visspilgtāk jaušamas vienlīdzīgu
pozīciju iztrūkums Latvijas mājsaimniecībās. To ietekmē un veicina jau iepriekš aplūkotās
problēmas, gan noturīgi sabiedrības stereotipi par to, kuri darbi mājsaimniecības uzturēšanā
attiecas tikai uz sievieti, bet kuri uz vīrieti. Analizējot situāciju kopumā, jāatzīst, ka lielākoties indivīdiem bija problēmas definēt savu brīvo laiku, pastāstīt par saviem hobijiem, tikai retajam no intervētajiem brīvā laika pavadīšana bija ierasta un regulāra ļaušanās saviem vaļaspriekiem un hobijiem. Salīdzinot partneru pozīcijas un iespējas mājsaimniecības kontekstā, jāteic, ka vīriešiem ir lielākas iespējas un motivācija atrast sev brīvo laiku un to izmantot. Sievietes, savukārt, biežāk
uzsvēra savu aizņemtību ar mājsaimniecības uzturēšanas darbiem, rūpēm par bērniem, nesaskatot iespēju izbrīvēt laiku tikai sev, saviem vaļaspriekiem. Turklāt, situācijā, kad noslodze mājsaimniecības uzturēšanā un rūpēs par bērniem lielākoties gulstas uz viņu pleciem, sievietes nespējā atlicināt laiku sev vaino sevi pašu motivācijas trūkumā, finanšu un laika resursu trūkumā nevis partnera atbalsta un sadarbības trūkumu.…

Author's comment
Editor's remarks
Work pack:
GREAT DEAL buying in a pack your savings −42,96 €
Work pack Nr. 1319768
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register