Darbā tiek analizēti graudaugu sēklkopības produkcijas ražošanas agroekonomiskie un ekonomiskie aspekti Cēsu rajona Priekuļu pagasta Valsts Priekuļu laukaugu selekcijas institūtā.
Darbā tiek apskatīta graudaugu sēklkopības produkcijas ražošana Eiropas Savienībā un Latvijā, novērtēta un raksturota saimniecība ar to pašreizējiem agroekonomiskiem resursiem un tehnoloģijām. Rezultātu daļā konstatēts, ka, kaut gan Valsts Priekuļu laukaugu selekcijas institūts vēsturiski jau ilgu laiku veic dažādu sugu sēklaudzēšanu un tajā ir uzkrāta ilgstoša pieredze kvalitatīva sēklas materiāla ieguvē un šeit strāda augsti kvalificēti darbinieki, tomēr uzņēmumā ir slikts tehniskais nodrošinājums. Sēklaudzēšanas īpatnību dēļ, kā arī kvalitatīvu sēklu sagatavošanas iekārtu trūkuma dēļ uzņēmumā nepieciešams nodarbināt lielu strādnieku skaitu, kas savukārt palielinā produkcijas pašizmaksu.
Selekcionētas graudaugu šķirnes Valsts Priekuļu laukaugu selekcijas institūta kopumā tiek audzētas un iekārtotas atbilstoši augkopības normatīvajiem aktiem un ievērojot selekcionāru tiesības.
Graudaugu sēklkopība saimniecībā ir rentabla neskatoties ne uz graudaugu sugu, ne uz graudu sēklas kategoriju. Valsts Priekuļu laukaugu selekcijas institūtā graudu sēklkopības rentabilitāte svārstas no 50 līdz 75 %.
No darba veiktajiem aprēķinu rezultātiem, var secināt, ka sēklkopība Latvijā ir rentabla un perspektīva nozare, kuru ir vērts pilnveidot un attīstīt.
Kvalitatīvas tehnikas trūkums saimniecībā ir galvenais iemesls, kāpēc saimniecībai būtu jāatjauno mašīnu parks un jāuzceļ papildus ventilējamie torņi kaltēs, lai palielinātu ražošanu un lai vienlaicīgi varētu vākt vairākus kultūraugus.
Ieteikts palielināt graudaugu sēklkopības produkcijas ražošanas platības Valsts Priekuļu laukaugu selekcijas institūtā, jo graudaugu sēklkopība ir ienesīga un perspektīva nozare.…