Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
21,48 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:564150
 
Author:
Evaluation:
Published: 06.01.2011.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: 27 units
References: Not used
Time period viewed: 20th century (1900 A.D. to 1999 A.D.
2000 - 2010 years
Table of contents
Nr. Chapter  Page.
  Ievads    6
1.  Pieprasījuma un piedāvājuma teorija    9
2.  Darba tirgus un darbaspēka raksturojums    14
2.1.  Darba tirgus modelis un tā specifika    14
2.2.  Nodarbinātība Latvijā    20
2.3.  Bezdarbs Latvijā    26
2.4.  Valsts loma darbaspēka tirgū    38
3.  Brīva darbaspēka kustība Eiropas Savienībā    42
3.1.  Latvijas darbaspēka migrācija un mobilitāte    42
3.2.  Pieprasītākās profesijas Latvijas darba tirgū    47
3.3.  Latvijas darbaspēka izvēle strādāt ES    54
4.  Latvijas darba tirgus pārmaiņas pēc pievienošanās ES    63
4.1.  ES dalībvalstu ierobežojumi un nodarbinātības stratēģija Latvijā    63
4.2.  Latvijas ieguvumi un zaudējumi nodarbinātības jomā pēc dalības ES    69
  Secinājumi    73
  Priekšlikumi    76
  Avotu un literatūras saraksts    78
  Saīsinājumi    80
Extract

SECINĀJUMI
1. Līdzsvars ir makroekonomikas pamatproblēmu sekmīgas risināšanas nosacījums. Nelīdzsvarotība tautsaimniecībā noved pie nopietnām kataklizmām, pie nestabilitātes. Līdzsvars starp koppieprasījumu un koppiedāvājumu nodrošina stabilu attīstību, nelīdzsvarotība – lejupslīdi un depresiju.
2. Keinsisma ideju ietekmē daudzas valdības izvirzīja pilnīgu nodarbinātību kā vienu no ekonomiskās politikas mērķiem. Pilnīgā nodarbinātība nozīmē, ka visiem darbaspējīgiem iedzīvotājiem ir valstiski nodrošināta darba vieta līdz ar algu par ierašanos darbā.
3. Pāreja uz tirgus ekonomiku salauza daudzus pagātnes priekšstatus. Pakāpeniski mainījās arī priekšstats par pilnīgo nodarbinātību. Ir tādi, kas nestrādā, darbaspēku nepiedāvā, un ir tādi, kas alkst, lai viņu darbaspēka piedāvājumiem būtu atbilstošs pieprasījums.
4. Ekonomikas attīstība Latvijā pozitīvi ietekmē situāciju darba tirgū. Nodarbinātības līmenis ir palielinājiem par 6,1 %, iedzīvotāju ekonomiskā aktivitāte pieaug par 1,4 % gadā, uzlabojas iedzīvotāju dzīves līmenis, pakāpeniski samazinās bezdarba līmenis. 2006.gadā valstī bezdarba līmenis ir 6,5%.
5. Latvijas integrācija ES un veiktās reformas ir pozitīvi ietekmējušas valsts ekonomisko attīstību. IKP ir palielinājies vidēji ik gadu par 1,6 %. Ja ražošanas funkcijas struktūra saglabājas nemainīga nākotnē, tad IKP Latvijā varētu augt par aptuveni 2,6 % gadā arī tad, ja kapitāla un nodarbinātības apjoms nemainītos.
6. Latvija ir apņēmusies risināt nodarbinātības problēmas vienotas Eiropas prasību kontekstā, par galveno nodarbinātības politikas mērķi uzskatāma nodarbinātības līmeņa paaugstināšana, perspektīvā sasniedzot ES noteiktos stratēģiskos rādītājus, kā arī bezdarba problēmu risināšana, balstoties uz sekmīgu ekonomisko izaugsmi.
7. Viens no nodarbinātības bremzējošiem pamatfaktoriem Latvijā ir vāji attīstīta uzņēmējdarbība īpaši mazs ir pašnodarbināto skaits. Jāmin arī zemā darbaspēka ģeogrāfiskā mobilitāte, ko negatīvi ietekmē nepietiekama satiksmes infrastruktūra, mazattīstīts dzīvokļu tirgus un augstas īres maksas.
8. Pēc padomju iekārtas sabrukuma Latvija pārgāja uz tirgus ekonomiku, kā rezultātā būtiski mainījās politiskā, ekonomiskā un sociālā situācija. Valsts sektorā darbinieku skaits samazinājās uz pusi. Tādēļ patreiz Latvijā viena no aktuālākām problēmām ir augstais bezdarbs. Privātais sektors nespēj izveidot nepieciešamā daudzumā darba vietas, īpaši tas ir izteikts attālo lauku reģionos.
9. Pastāv būtiskas teritoriālās atšķirības starp Rīgu un lauku rajoniem. Bezdarba līmenis dažādos Latvijas reģionos ir atšķirīgs – 2006.gadā visaugstākais bija Latgales reģionā 14,1%, bet zemākais Rīgas reģionā 4,2%.
10. Ir būtiski mainījusies nodarbināto struktūra nozaru dalījumā. Pieaug pakalpojumu sfērā nodarbināto procentuālā attiecība (attiecībā pret 2000.gadu pieauga būvniecībā par 3%, tirdzniecība, viesnīcas un restorāni – 1 %, transports un sakari – 1%), bet samazinās lauksaimniecībā un zvejniecībā nodarbināto.
11. NVA veiktā analīze par ilgstoši neaizpildītām darba vietām liecināja, ka darba devējam ir nepieciešams darbinieks ar teicamām teorētiskām zināšanām un labām praktiskām darba iemaņām.

Author's comment
Work pack:
GREAT DEAL buying in a pack your savings −42,96 €
Work pack Nr. 1236719
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register