Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
2,49 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:272154
 
Evaluation:
Published: 16.05.2003.
Language: Latvian
Level: Secondary school
Literature: 4 units
References: Used
Table of contents
Nr. Chapter  Page.
  Ievads    3
1.  Jūgendstils pasaules arhitektūrā    4
2.  Jūgenstila novirzieni    6
2.1.  Eklektiskais jūgenstils    6
2.2.  Romantiskais jūgendstils    7
2.3.  Stateniskais jūgendstils    7
2.4.  Nacionālais romantisms    8
3.  Rīga – jūgenda metropole    10
  Secinājumi    12
  Izmantotā literatūra    13
Extract

Jūgendstils ir mākslas virziens, kas radās un piedzīvoja savu uzplaukumu 19.gs. beigās - 20.gs. sākumā. 20.gadsimta gaitā tas izbaudījis dažādu attieksmi - sākotnējo sajūsmu un aizrautību drīz vien nomainīja ignorance un pilnīga noliegšana. Vairāk kā pusgadsimtu to pēla un dēvēja par pagrimumu un bezgaumību, līdz 20.gadsimta 70.gados nāca jaunatklāsme, kam sekoja cieņa un apbrīna. Varētu teikt, ka tā bija sava veida renesanse, jūgendstilam ieņemot stabilu vietu mākslas vēsturē līdzās tradicionālajiem stiliem – gotikai, barokam un klasicismam.
Jūgendstils bija daudzveidīgs, jo tā māksliniecisko principu radīšanai nebija vienas noteiktas receptes. Tas bija mākslas stils, kas iemiesojās faktiski visās vizuālajās mākslās – grafikā, glezniecībā, lietišķajā mākslā, arhitektūrā. Jūgendstila formu valoda atrodama gan tā laika ēku fasādēs, iekštelpu apdarē, būvgaldniecības izstrādājumos, apkalumos, vitrāžās un metālkalumos. Šis stils parādās arī mēbelēs, traukos, galda piederumos, gaismekļos, apģērbos, plakātos, reklāmās, etiķetēs, grāmatu noformējumos utt.
Šodien visvairāk jūgendstilu pazīst pēc īpatnējiem ornamentiem – liekti saspriegtu līniju pinumiem, apļu, kvadrātu un citu ģeometrisku figūru kārtojumiem, augu motīvu savijumiem, smejošām vai arī drūmām sejām ar gariem, plīvojošiem matiem, gulbjiem, pāviem un daudz kā cita, ko radīja neizsmeļamā mākslinieku izdoma un radošā varēšana. Oriģinalitāte tika meklēta gan eksotisku svešzemju motīvu, gan pašmāju augu un dzīvnieku valsts, gan arī vietējās etnogrāfijas ornamentu stilizācijā.
Ornamentālie ciļņi, skulpturālie rotājumi, dažādu materiālu un krāsu salikumi, gleznojumi un viss pārējais, ko jūgendstilā izmantoja, spēja sniegt skaistumu visā apkārtējā vidē.
Droši var teikt, ka arhitektūrā jūgendstils izpaudās visspēcīgāk. Taču jūgendstils nebija vienīgi līniju un ornamentu māksla. Ir arī celtnes pavisam bez ornamenta. Būtībā tas bija strukturāls stils, kas lielu uzmanību pievērsa lietderības un izteiksmes līdzekļu mērķtiecībai, var pat teikt lietišķā pārvēršana skaistajā. Līdz ar jūgendu radās brīvi un funkcionāli pamatoti celtņu plānojumi. Būvniecībā tika ieviesti un vienlaicīgi pielietoti jauni būvmateriāli – metāls, stikls, dzelzsbetons.…

Author's comment
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register