Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
6,49 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:278010
 
Author:
Evaluation:
Published: 06.06.2012.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: 12 units
References: Not used
Extract

Preparāts Nr. 5
Diagnoze: Vairogdziedzera A–tipu šūnu adenoma
Labdabīgs audzējs, audu atipija.
Etioloģija: Riska faktori: Joda deficīts, ģenētiskā predispozīcija, staru terapija.
Patoģenēze
Labdabīgie vairogdziedzera audzēji rodas no folikulu epitēlija un būtībā ir adenomas. Biežāk sastopams folikulārās, ievērojami retāk papillārās adenomas. Vairums vairogdziedzera adenomu (ap 70%) ir funkcionāli mazāk aktīvas par apkārtējiem dziedzera audiem un scintigrammās redzamas kā „aukstie” mezgli, ap 20% adenomu uzkrāj izotopus līdzīgi kā apkārtējie vairogdziedzera audi, bet ap 10% adenomu ir funkcionāli aktīvas, un tās nereti dēvē par toksikajām adenomām. Šīs adenomas aktīvi piesaista jodu un scintigrammās redzamas kā „karsti” vai „silti” mezgli. Joda uzkrāšana dziedzera apkārtējos „normālajos” audos ap adenomu ir pazemināta. Speciālajā literatūrā atzīmē, ka tireotoksikozes simptomi parādās, ja šīs adenomas ir gados vecākiem pacientiem un ja tās ir lielākas par 3 cm diametrā.

Makroskopiski
Slimība izpaužas ar viena vai vairāku mezglu veidošanos vairogdziedzeri. Tie ie nesāpīgi veidojumi, parasti ar gludu virsmu, veido kapsulu, apaļa vai ovāla formā un tie nesaaug ar apkārtējiem audiem. Izmēri variē, vidēji no 1,5 līdz 4,5 cm (Pielikumā 20. attēls). Krāsa variē pārgriežot, kas ir atkarīga no šūnam un no vaskulirizācijas pakāpes. Parenhimātozas adenomas pārgriežot parasti rozā vai dzeltenīgi − rozā krāsa (Pielikumā 21. attēls), ja ir asinsizplūdumi – brūna krāsa (Pielikumā 22b. attēls). Lielākos mezglos centrā bieži ir nekrozes perēkļi, fibrozie audi, asinsziplūdumi (Pielikumā 22, 22a, att.).

Mikroskopiski
Mikrofolikulārās adenomas, norobežoti ar nevienmērīgu biezumā kapsulu. Parenhīma parasti sastāv no daudziem mikrofolikūliem, ko var veidot pat dažas šūnas (Pielikumā 23.,24., att.). Šajos folikūļos ir resorbcijas pazīmes, atšķirība no makrofolikūlārām adenomam. Tirocīti palielināti, ar ekscentriski novietotu kodolu. Centrā var būt nekrozes perēkļi (pielikumā 25. attēls), fibrozie audi un asinsizplūdumi. Bieži ir kalcināti. Tirocītos ir Goldži kompleksa un endoplazmatiskā tīkla hipertrofijas pazīmes, ka arī var novērot daudz apikālu granulu, kas liecina par tirocītu aktivitāti.
Iznākums: Labvēlīgs.
Komplikācijas
Apkārtējo audu saspiešana, retrosternāla struma, disfāgija, mehāniska trahejas kompresija, tireotoksikoze – jā audzējam ir funkcionāla aktivitāte.
Laboratoriski funkcionāla diagnostika
Aizdomas par vairogdziedzera adenomu rodas, ja, apskatot vai iztaustot vairogdziedzeri vai pārbaudot to ultrasonogrāfiski, atrod kādu veidojumu.
Diagnozi precizē vairāki izmeklējumu veidi.
1. Vairogdziedzera US pārbaude.
2. Vairogdziedzera scintigrāfiska izmeklēšana.

Author's comment
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register