Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
21,48 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:902919
 
Evaluation:
Published: 29.09.2010.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: 31 units
References: Used
Time period viewed: 2000 - 2010 years
Table of contents
Nr. Chapter  Page.
  Anotācija    3
  Abstract    4
  Ievads    5
  TEORĒTISKĀ DAĻA    7
I nodaļa.  Ekonomiskas sistēmas un to raksturojums    7
1.1.  Ekonomiskas sistēmas    7
1.2.  Valsts sektora būtība un funkcijas    10
1.3.  Valsts sektora lomas veidošanās vēsture    12
II nodaļa.  Valstiskās ekonomikas regulēšanas teorijas    16
2.1.  Keinsistu ekonomiskā valsts regulēšanas teorija    16
2.2.  Monetāristu ekonomiskā valsts regulēšanas teorija    21
III nodaļa.  Latvijas Republikas ekonomiskās sistēmas raksturojums    27
  PRAKTISKĀ DAĻA    47
4.2.  Valsts, kā sabiedrisko pakalpojumu nodrošinātāja    60
4.2.1.  Sabiedrisko pakalpojumu vispārīgs raksturojums Latvijā    60
4.2.2.  Sabiedrisko pakalpojumu nodrošināšana    61
4.3.  NVA sabiedrisko pakalpojumu būtība un nozīme    65
4.3.1.  NVA darbības vispārīgs raksturojums    65
4.3.2.  NVA darbības analīze un novērtēšana    67
4.3.3.  NVA attīstības stratēģija 2008.-2010.    70
  Secinājumi un priekšlikumi    78
  Kopsavilkums    82
  Summary    84
  Saīsinājumu saraksts    86
  Izmantotas literatūras un avotu saraksts    87
  Pielikumi    90
Extract

Jautājums par valsts regulējošo lomu ekonomikā bija aktuāls vēl laikā, kad Latvijas valsts pārgāja no komandekonomiskas sistēmas uz tirgus ekonomisko sistēmu, un paliek aktuāls arī mūsdienās. Atšķirība ir tikai tāda, ka tajā laikā tā aktualitāte bija pamatota, jo notika lēmumu pieņemšana par minēto jautājumu, pārējas periodā bija svarīgi noteikt, kādu lomu tirgus ekonomikā piešķirt valdībai un valsts sektoram, bet mūsdienās, kad lēmums jau ir pieņemts, tā aktualitāte parādās tieši sabiedriskajā viedoklī.
Kā zināms, sabiedriskais viedoklis demokrātiskajā valstī ir pamats sabiedriskā modeļa veidošanai, tāpēc ja valsts ekonomika pārgāja no komandekonomiskas sistēmas uz tirgus ekonomisko sistēmu, bet jautājumi par valsts iejaukšanos ekonomiskajos procesos vēl līdz mūsdienām nav pamatoti izskaidroti sabiedrībai, tas rada problēmu. Valsts vadīšanu var pielīdzināt uzņēmuma vadīšanai, kur darbiniekus jāmotivē strādāt ar pilno atdevi savam darbam, un viens no faktoriem, kurš motivē darbiniekus strādāt labāk, ir uzņēmuma mērķu un prognozējamo rezultātu, jeb mērķu īstenošanas, nepieciešamības izskaidrošana katram uzņēmuma darbiniekam. Tāpat arī valstī, valdībai ir jāpamato, jāpierada, jāizskaidro savas iejaukšanas valsts ekonomikā nepieciešamību, tā lai sabiedrība izprastu tās būtību. Tikai tad sabiedrība tieksies pēc kopīgo mērķu īstenošanas, atbalstīs valdību, tās politiku, mērķu īstenošanas vadlīnijas, kas savukārt ļoti svarīgi ir esošās ekonomiskās krīzes laikā. Pretējā gadījumā valstī arvien vairāk attīstīsies korupcija, ēnu ekonomika, iedzīvotāji turpinās slēpt savus ienākumus, ar mērķi nemaksāt nodokļus. Citiem vārdiem sakot valsts iedzīvotājiem vadošā valdībā ir jāredz „glābējus un atbalstītājus” un jāizprot katras rīcības būtība un nepieciešamība, bet, lai to panāktu, no sākuma ir jādod atbilde uz jautājumu „Kāpēc vispār ir nepieciešama valsts sektora darbība ekonomikā?”.
Laikā, kad Latvijas valsts pārgāja no plānotas ekonomiskās sistēmas, kur visu lēma valsts, uz tirgus ekonomikas sistēmu, kur viss ir atkarīgs no kopēja pieprasījuma un piedāvājuma, valsts pārdzīvoja lielu ekonomisku krīzi, tāpēc tolaik valdīja uzskats, ka valsts sektoram ir jāatvēl nozīmīga ekonomikas regulējoša loma, jo tikai tādā veidā valsts spēs pārvarēt ekonomiskās grūtības, bet pēc nepilniem 20 gadiem valsts ekonomika nonāca līdzīgā situācijā, tāpēc šobrīd sabiedrība nevar izprast vai nepilnus 20 gadus atpakaļ bija pieņemts pareizais lēmums par valsts sektora lomu ekonomikā.
Bakalaura darba pētījuma mērķis: Pamatot valsts sektora nozīmīgo lomu esošajā ekonomiskajā sistēmā, sabiedrisko pakalpojumu sniegšanā un nodarbinātības problēmu risināšanā.
Pētījuma priekšmets: Valsts sektora loma ekonomisko teoriju kontekstā, makroekonomisko mērķu sasniegšanas procesā un sabiedrības dzīves līmeņa veidošanā.
Pētījuma objekts: Latvijas Republikas ekonomiskā sistēma un valsts sektora loma tajā sabiedrisko pakalpojumu nodrošināšanā.
Pētījuma hipotēze: Valsts sektora lomu ekonomikā var raksturot ar nepieciešamo līdzdalību makroekonomisko problēmu risināšanā, nodarbināšanā un sabiedrisko pakalpojumu nodrošināšanā.…

Author's comment
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register