Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
2,49 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:278890
 
Evaluation:
Published: 05.05.2021.
Language: Latvian
Level: Elementary school
Literature: n/a
References: Not used
Extract

Jaunlatvieši.
Kad 19.gadismta 10.gados Vidzemē un Kurzemē tika atcelta dzimtbūšana, sekoja jauns laikmets Latvijas vēsturē – nacionāla atmoda. Nacionālās kustības aizsācējus Latvijā sauc par jaunlatviešiem. Par cik vācu muižnieki vairs nevarēja aizliegt latviešiem mācīties un atvērt savus uzņēmumus, viedojās plašs turīgo latviešu slānis. Nacionālisti aicināja lepoties ar savu tautu, pētīt tās pagātni, kopt tradīcijas. Vieni no pazīstākajiem atmodas aizsācējiem bija Krišjānis Valdemārs, Juris Alunāns un Atis Kronvalds.
Krišjānis Valdemārs (1825.-1891.) studēja saimniecību Tērbatā. Pie savas istabas durvīm viņš piestiprināja uzrakstu ‘’latvietis’’, tā parādot, ka pretstatā citiem izglītotajiem latviešiem nedomā pārvācoties. Kad strādāja Ēdolē, nodibināja Baltijas jūras izsmelšanas biedrību. Pulcināja jauniešus, kuri vēlējās mācīties. Lai izjokotu valdību, biedrības dokumentos bija rakstīts, ka tā dibināta, lai izraktu lielu bedri, ietecinātu tajā Baltijas jūru un salasītu sausumā palikušās zivis. Taču Valdemāra otrā mūža puse nebija tik veiksmīga. Pārmeta, ka ar savu darbību viņš veicinājis Manaseina revīziju.
Juris Alunāns (1832-1864.) gribēja studēt medicīnu Tērbatā, bet nenokārtoja matemātikas eksāmenu, tādēļ iestājās Filoloģijas fakultātē. Latviešu valodā viņš darinājis ap 500-600 jaunu vārdu. Kamēr strādāja ‘’Pēterburgas Avīzēs’’ Alunāns studēja mežsaimniecību. Drīz atklājās, ka smagais darbs un studijas ir novājinājušas Alunāna veselību. Pameta Pēterburgu un sāka strādāt mežniecībā Saldus pusē, kur pēc smagas sasaldēšanās mira. 1856.gadā viņš izdeva dzejoļu krājumu ‘’Dziesmiņas’’. Krājuma ievadā Alunāns pavēstīja, ka dziesmiņas, kas bija daudzu pasaulē slavenu dzejoļu tulkojumi, viņš rādījis, lai parādītu, ka latviešu valoda nav sliktāka par citu tautu valodām.

Author's comment
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register