Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
6,49 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:509855
 
Author:
Evaluation:
Published: 05.01.2010.
Language: Latvian
Level: Secondary school
Literature: 4 units
References: Used
Extract

M. Fuko savā darbā ‘’Uzraudzīt un sodīt’’ apraksta discilinārās un uzraudzības tehnikas, to, kā varas īstenošanās mehānismos vēsturiski veidojusies dvēsele, ķermenis un modernais subjekts. Viens no jautājumiem, kas izskan Fuko darbā ir, kāpēc brutālos un nežēlīgos miesas sodus nomainīja it kā visnotaļ humānais ieslodzījums. Atbildot uz to viņš norāda uz tā efektivitāti ne tikai veicot savus tiešos pienākumus, bet arī cietumu kā matricu, ko var itin viegli pārvietot uz visu sabiedrību. Kā piemēru Fuko min Džeremija Bentama panoptikumu, celtni, kā vidū atrodas tornis, no kura pilnīgi caurskatāmas visas aplī izvietotās kameras ar to iemītniekiem, tai pat laikā tornī novietotajam sargam paliekot ieslodzītajiem neredzamam. Ieslodzītajiem tādejādi radot nepārtrauktas uzraudzības sajūtu, kas disciplinē islodzītos ķermeņus cietumos, kazarmās, skolās, fabrikās, vājprātīgo namos, slimnīcās. Šajās un citās modernajās iestādēs, un patiesībā jau visās sociālajās attiecībās brīvības ierobežojumus nevar saistīt ar viena konkrēta cilvēka varu pār otru. Fuko nesaskata mūsdienu sabiedrībā vienotu varas centru. Viņš norāda, ka vara nav piesaistīta konkrētām personām, kā to var novērot monarhijas apstākļos. Pēc Fuko domām vara ir izkliedēta, tā ir fenomens, kas caurauž visas sabiedrībā valdošās attiecības un ir visuresoša.
‘’Uzraudzīt un sodīt’’ var uzskatīt par sava veida disciplinēšanas sistēmu izveides vēsturi, rakstītu par laika posmu no 18. gs. Bez šaubām, arī Latvijas vēsturē, J. K. Broces zīmējumos un aprakstos var saskatīt Fuko minētās iezīmes, runājot par modernās sabiedrības, tās ietekmīgāko institūciju (tai skaitā cietuma) un, protams, disciplinēšanas veidošanos.
Apskatot ieslodzījuma un visas disciplinēšanas sistēmas vēsturi, Fuko tā pamatu atrod sabiedrības racionalizācijas procesos.…

Work pack:
GREAT DEAL buying in a pack your savings −6,98 €
Work pack Nr. 1118546
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register