Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ

DiscountGreat deal: today with a discount!

Regular price:
3,49
You save:
0,63 (18%)
Discounted price*:
2,86
Purchase
Add to Wish List
ID number:987564
Evaluation:
Published: 29.04.2005.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: 4 units
References: Not used
Extract

Partiju sistēmas iedalās atkarībā no tā, cik daudz partiju cīnās par varu un ietekmē to. Dažādi autori piedāvā dažādas sistēma tipoloģijas. Viens no izplatītākajiem dalījuma modeļiem izšķir:
1. Daudzpartiju sistēma:
- polarizētais plurālisms – 5-6 partijas. Galvenās iezīmes: opozīcijas pastāvēšana, vienas partijas vai partiju grupas svarīgākā loma, raksturīgas ideoloģijas piemērs utt.
- ierobežots plurālisms un segmenta sabiedrības – 3-5 svarīgas partijas. To raksturo: 1) salīdzinoši maza distancija starp pastāvošo partiju ideoloģijām, 2) bipolāra koalīcijas konfigurācija, 3) centrtiecīga konkurence.
2. Divpartiju sistēma neizslēdz arī citu partiju pastāvēšanu, taču citām partijām nav iespēju tikt pie varas. Divpartiju sistēmas reprezentē paradigmātiskus notikumus, kas ir optimāls risinājums. Gan daudzpartiju, gan divpartiju sistēmas pastāv demokrātiskajos režīmos.
3. Vienpartijas sistēma ir raksturīga autoritāram un totalitāram režīmam. Parasti šinī sistēmā pastāv arī citas mazās partijas, tās pauž antagonismu pret dominējošo partiju, taču vara pieder vienai partijai, kas izslēdz partiju sistēmu rotāciju.

Politisko partiju rašanās un attīstība Latvijā.
Latvijas parlamentā pastāv trīs politisko partiju bloki – kreisais, labējais un centrālais.
Pirmā politiskā partija Latvijā – Sociāldemokrātiskā strādnieku partija - nodibinājās XX gadsimta sākuma, tā tika nodibināta nelegāli. Tikai 1905. gadā ar “17. oktobra Manifestu” cara valdība deva iespēju legāli dibināt politiskās partijas. Nākamais impulss politisko partiju veidošanai bija 1917. gada Februāra revolūcija. Pēc neatkarības atgūšana Latvijā vislielāko aktivitāti guva Latvijas Zemnieku Savienība (LZS), kuras aktivitāte mazinājās jau 1920. gadā. 1918. gadā Latvijā pastāvēja jau 8 partijas. Latvijas parlamentā demokrātiskās Republikas laikā bija pārstāvētas 64 politiskās partijas. Izveidojas polarizēta plurālisma daudzpartiju sistēma, kurā bija pārstāvētas antisistēmas partijas – komunisti un A.Berga Nacionālā apvienība.
Padomju laikos (no 1940 līdz 1991) Latvijā bija vienpartiju sistēma, kurai piemita antidemokrātisks raksturs. Vienīga oficiālā partija bija Komunistiskā partija, kuras loma padomju valstī bija ļoti institucionalizēta.

Author's comment
Work pack:
GREAT DEAL buying in a pack your savings −4,61 €
Work pack Nr. 1123146
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook
Twitter

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register