Jēdziens „tiesiska valsts” ir ietilpīgs un plašs un nav iespējams novilkt stingru līniju starp tiesisku valsti un beztiesisku valsti ir ļoti grūti, vismaz vairumā gadījumu. Katrā valstī mūsdienās pastāv kādas noteiktas problēmas šajā jomā, jautājums tikai – cik lielā mērā? Lai varētu analizēt tiesiskas valsts jēdzienu, jāsaprot kas ir tiesiskuma pamatā un kā to iespējams realizēt dzīvē.
Iesākumā pie tiesiskas valsts idejas manā skatījumā. Personīgi es ar jēdzienu tiesiskums saprotu to, ka jāvalda tiesiskai vienlīdzībai, kas nozīmē to, ka indivīdam jāatbild par savu rīcību, neatkarīgi no viņa izcelsmes, reliģiskās piederības, stāvokļa sabiedrībā u.c. rādītājiem. Ja indivīds ir pārkāpis likumu, tad viņam par to attiecīgi arī jāatbild.
Nākamā lieta, kas vajadzīga tiesiskas valsts idejai ir doma par pilsoņa brīvībām un tiesībām, kas nosaka to, ka katram indivīdam ir gan tiesības, gan arī pienākumi pret sabiedrību. Katra indivīda tiesības apstājas tur, kur tiek pārkāpts likums vai arī tiek aizskartas cita indivīda tiesības vai privātais īpašums.
Jau iepriekš pieskāros pie jēdziena likums.…