Valsti veido tauta jeb nācijas. Lai Valsts varētu pilvērtīgi funkcionēt tiek noteiktas daudzas valsts funkcijas. Kad valsts ir noformulējusi tās funkcijas, tiek veidotas dažādas institūcijas ar noteiktiem darbības virzieniem, gan saimnieciskajā jomā, gan materiālajā jomā, kā viens no nepieciešamajiem un primārajiem uzdevumiem valstī ir – kārtības un drošības uzturēšana valsts iekšienē, valsts iestāžu un mierīgo pilsoņu un viņu likumīgās darbības apsargāšanā pret varbūtējiem uzbrukumiem un traucējumiem gan apzinīgiem un ļaunprātīgiem, gan neapzinīgiem un nejaušiem.Tiek veidota tiesu vara kurā cīnitos ar kārtības un drošības traucētājiem un tiesiskās iekārtas pārkāpējiem, sodot vainīgos.
Valsts varai ir trīs atzari, likumdevējvara, izpildvara un tiesu vara. Tiesu varas atzara izveidi ierosināja Šarls Luijs Monteskjē XVIII gs.
Likumdošanas vara, izpildvara un tiesu vara veido vienoto valsts varu, tomēr katra no tām pilda savas noteiktas funkcijas. Katra no tām, var ietekmēt citas darbību, bet katrai no tām ir noteikta loma valstī, kurā tā ir neatkarīga savā darbībā. Tiesu vara ir jāveido tā, lai cilvēks justos droši un katram pilsonim būtu tiesības uz taisnīgu tiesu varu.
Tiesu varas darbību nosaka Likums un to neatkarību garantē valsts. Latvijā ir trīs tiesu varas veidi –pilsētu (rajonu) tiesa, apgabaltiesa, Augstākā tiesa un Satversmes tiesa, bet izņēmuma stāvokļa vai kara laikā — arī karatiesa.