Latvijas Republikā pastāv likumdošanas, izpildvara un tiesu vara. Tiesu vara Latvijas Republikā pieder rajonu (pilsētu) tiesām, apgabaltiesām, Augstākajai tiesai un Satversmes tiesai.
Saskaņā ar likumu „Par tiesu varu” tiesa spriež tiesu civillietās, krimināllietās un administratīvajās lietās.
Studiju programmas „Ievadprakse tiesā” ietvaros tiesību zinātņu studijas 1. gada otrā semestra laikā darba autors apmeklēja vairākas tiesu sēdes, kurās tika izskatītas krimināllietas, civillietas un administratīvās lietas. Šajā darbā autors analizēs trīs: civillietu par dzīvokļa īres līguma maksas grozīšanu ( 13.05.2008.); krimināllietu par zādzības mēģinājumu (08.05.2008); kā arī administratīvo lietu par administratīvā akta atcelšanu (24.04.2008.). Lai aplūkotu visus augstāk minētos lietu veidus, darba autors apmeklēja Rīgas Vidzemes priekšpilsētas tiesu ( krimināllieta un civillieta ), Administratīvā rajona tiesu (administratīvā lieta).
Šī darba mērķis ir iepazīties ar iztiesāšanas principu un pamattiesību realizēšanu tiesas procesā, kā arī nostiprināt pamatzināšanas par tiesībām un tiesu darbu.
Tā kā viens no darba uzdevumiem ir analizēt kā tiesas sēdēs tiek ievēroti un īstenoti likumā „Par tiesu varu” noteiktie tiesāšanas pamatprincipi: Patiesība, Likumība, Atklātums, Koleģialitāte, Tiesvedības valoda, Aizstāvība, Nevainīguma prezumpcija, Pušu līdztiesība, Sacīkste, Objektīvās izmeklēšanas princips, Nepārtrauktība, Tiešums un mutiskums, Procesuālā ekonomija un Lietu sadale. Darba autors lielāko uzmanību veltīs sacīkstes un tiesvedības valodas principu īstenošanai, tiesai izskatot konkrēto lietu. …