Ar darba līguma sagatavošanu ir jāsaprot darba sludinājuma par vakanto darba vietu ievietošana masu saziņas līdzekļos un pārrunas ar pretendentiem.
Jāatzīst, ka prakses laikā darbinieki uzņēmumā tika meklēti izmantojot esošo darbinieku ieteikumus, lai gan iepriekš izmantoti arī citi sludinājuma publiskošanas veidi. Piemēram, izliekot sludinājumu uzņēmuma administratīvajā ēkā izliktajā izziņu stendā vai ievietojot to laikrakstā, internetsaitēs. Taču darbinieku ieteikumi ir attaisnojušies, jo nav jārīko intervijas ar neskaitāmajiem
pretendentiem, bet ieteiktajam ir lieliskas atsauksmes no esošā darbinieka.
Pārrunas ar pretendentiem notiek mutvārdu intervijas veidā. Nepieciešamības gadījumā darba devējs pieaicina arī speciālistu – darbu vadītāju, kurš var uzdot jautājumus pretendentam, lai pārliecinātos, ka viņš ir piemērots konkrētajam darbam. Nekas, kas liecinātu par diskriminējošu attieksmi (pēc Latvijas Republikas Darba likuma 33.panta, kas izriet no Padomes 2000.gada 29.jūnija Direktīvas 2000/43/EK, ar ko ievieš vienādas attieksmes principu pret personām neatkarīgi no rasu vai etniskās piederības nosacījumiem un Padomes 1997.gada 15.decembra Direktīvas 97/80/EK par pierādīšanas pienākumu diskriminācijas gadījumos, kas pamatojas uz dzimumu nosacījumiem) – neatļautu jautājumu uzdošanu intervijas laikā – netika konstatēts.
Pirms darba līguma noslēgšanas darba devējs lūdz pretendentam uzrādīt personu apliecinošu dokumentu – pasi un iesniegt izglītību un kvalifikāciju apliecinošus dokumentus, t.i., apliecības, diplomus, sertifikātus u.tml.
Pārliecinājies, ka pretendentam ir nepieciešamā kvalifikācija, darba devējs iztaujā pretendentu par veselības stāvokli, nepieciešamības gadījumā viņu nosūta uz veselības pārbaudi. …