Secinājumi
Prakses laikā bija veiksmīgi veikti darba uzdevumi. Veicot pāreju bija apskatīti gan ceturkšņa gan mēneša dati, kā arī tika izveidoti speciālas mapes ar pieejām uz failiem. Tika izveidota īsa Demetras + lietošanas pamācība, lai jaunie un esošie laikrindu lietotāji varētu ērti un saprotami iegūt nepieciešamos rezultātus, to var apskatīt Pielikumā 1. Šīs programmas apraksts noderēs visām CSP nodaļām, kas ir saistītas ar laikrindu analīzi, jo Demetra + ir tikko ieviesta programma. No Demetras 2.2 uz Demetru + kopā bija pārnestas 779 laikrindas, kā arī 39 laikrindām bija veikti modeļa uzlabojumi, izmantojot rampa efektu. Tika veikta analīze par rampa efekta pielietošanu datu kvalitātes uzlabošanai.
Tā kā prakses uzdevumu bija jāpilda izmantojot programmu Demetra +, un iepriekš tādu neesmu lietojusi, tad sākumā bija jāizlasa lietošanas pamācību, uz kurās arī ir balstīts izveidotājs īss programmas Demetra + apraksts. Izveidotājs apraksts dod tikai nelielu ieskatu programmās izmantošanai un var būt papildināts.
Demetrai + ir daudz priekšrocību salīdzinājumā ar Demetru 2.2. Tā ir atklāta tipa programma, tai ir interaktīvā vide, izmainot modeli var uzreiz redzēt efektu, var viegli ielikt rampa efektu vai citu regresoru, kā arī var izmantot nacionālo kalendāru abām metodēm gan X-12-ARIMA gan TRAMO/SEATS.
Nobeigums
Prakses darba veikšanai izmantoju zināšanas, kas iegūtas apgūstot kursu “Laikrindu analīze” un veicot tiešos darba pienākumus CSP. Veicot prakses darbu, padziļināti apguvu sezonālu korekciju. Prakses laikā bija apgūtas divas laikrindu sezonālās izlīdzināšanas programmas Demetra 2.2 un jauna tikko ievesta programma Demetra +. Prakses darba mērķis ir teorētisko zināšanu pielietošana praktiskā darbā, kas tika sasniegts. Iegūtās praktiskās zināšanas noderēs turpmākajā darbā.
…