Mēģinot saprast arteriālās hipertensijas ietekmes nozīmi uz sabiedrības veselību mēs parasti loģiski operējam ar faktora izplatības iedzīvotāju vidū jēdzienu, jo izplatību noteikt ir samērā vienkārši, veicot epidemioloģiskus pētījumus. Tādi protams, ir veikti arī Latvijā, un rezultāti vairākkārt publicēti, arī starptautiskā līmenī [1][3].
Pēdējo 20 gadu epidemioloģiskie pētījumi Latvijā parādījuši stabili augstu AH izplātību populācijā – vidēji aptuveni 45% pieaugušo iedzīvotāju (virs 25 g.v.) ir paaugstināts asinsspiediens. Jaunāka Latvijas iedzīvotāju riska faktoru šķērsgriezuma pētījuma datu analīze parāda arī atšķirības AH izplātībā starp urbanizētas lielspilsētas un mazāk urbanizētu rajonu iedzīvotājiem (Rīgā – 47,4%, pārējā teritorijā 44,6%).
2009. gadā pētījumā parādītas ari AH izplatībās atšķirības dzimuma/vecuma aspektā. Vīriešiem vecumā no 25- līdz 74 gadiem AH izplatība ir 50,3%, kamēr sievietēm – 40,2%. Sevišķi augsta irAH izplatība 35-44 gadus vecu vīriešu grupā-39,9%, salīdzinājumā ar sievietēm – šajā pašā vecuma grupā AH ir tikai 17,1% sieviešu.
Asinsspiediena kontroles līmenis (% no ārstēto skaita) 2011. g.[2]
…