Secinājumi (I)
Pastāv uzskats, ka pirmie atvasinātie finanšu instrumenti parādījās Japānā XII gadsimtā, radīti kā aizsardzības elements no nelabvēlīgām cenu izmaiņām nākotnē, tie ātri ieguva preču tirgus dalībnieku un vēlāk arī finanšu tirgus dalībnieku uzticību.
Populārākie atvasināto līgumu veidi ir nākotnes līgumi (forwards, futures), iespēju līgumi (options), mijmaiņas līgumi (swaps).
Parasti norēķini par atvasinātajiem līgumiem tiek veikti nākotnē, kā arī darījuma veikšanai nav nepieciešams vai arī ir nepieciešams neliels sākotnējais kapitāls; atvasināto līgumu termiņi var būt dažādi, to izpildes termiņš var būt gan dažas dienas, gan sasniegt vairākus gadus.
Secinājumi (II)
4. Mūsdienu finanšu sistēma vairs nav iedomājama bez atvasinātajiem finanšu instrumentiem, tie dod iespēju mainīties ne tikai ar aktīviem, bet arī – un pat lielākoties – ar riskiem, kas saistīti ar šo maiņu, tādēļ tos var pārdot tiem tirgus dalībniekiem, kas vēlas tos uzņemties.
Pirms veikt darījumu ar atvasināto instrumentu, ir precīzi jāizprot, kā svārstās pamata aktīvu cenas, kādi finanšu un citi riski ir saistīti ar šiem instrumentiem, kādi ir atvasināto instrumentu izmantošanas mērķi un risku samazināšanai pieejamie alternatīvie instrumenti.
…