Autortiesību jēdziens
Autortiesības (Copyright) ir 1952. gadā noteikts autora tiesiskais stāvoklis, kas nosakasevišķas tiesības publicēt, reproducēt un izplatīt literatūru, muzikālu, mākslas u. tml. darbu.Tiek aizstāvētas tikai to autoru tiesības, kuru publikācijās iespiesta autortiesību zīme ©.
Autortiesību likuma normas
Datoru lietotājiem jāievēro Autortiesību likuma normas, kas attiecas uz grāmatām, video un mūzikas diskiem un kasetēm, kā arī programmatūru.
Datorprogrammu kopēšanu, izplatīšanu vai izmantošanu bez autortiesību īpašnieka atļaujas sauc par datorprogrammu pirātismu.
Nelegālā datorprogrammu izmantošana, piemēram, ir:
viena legāli iegādāta programmatūras kompaktdiska instalēšana uz vairākiem
datoriem, ja licencē vai līgumā ir norādīts, ka to atļauts instalēt tikai uz viena datora;
programmas kopēšana instalēšanai un izplatīšanai bez autora atļaujas;
programmatūras instalēšana no nelegāli iegādāta diska;
nelegālas datorprogrammu kopijas lejupielāde no interneta.
Autortiesību neaizsargātie darbi
Neaizsargāts darbs ir darbs, kura lietošanai nav nepieciešama licence un par kura izmantošanu nav jāmaksā autoratlīdzību.
LR Autortiesību likuma 6. pants nosaka, ka autortiesības neaizsargā:
normatīvos un administratīvos aktus, citus valsts un pašvaldību izdotus dokumentus un tiesas lēmumus (likumus, tiesu spriedumus, lēmumus u.c.)
valsts apstiprinātos, kā arī starptautiski atzītos oficiālos simbolus un zīmes (karogus, ģerboņus, himnas, ordeņus, naudas zīmes u.tml., kuru lietošanu nosaka atsevišķi normatīvie akti);
kartes, kuru sagatavošanu un lietošanu nosaka normatīvie akti;
presē, radio vai televīzijas raidījumos vai citos saziņas līdzekļos sniegto informāciju par notikumiem, faktiem (tas attiecas tikai uz ziņām, nevis uz žurnālista veidoto komentāru).…