Sākotnējās darbības Sekas
Turpmākie gadi pierādija, ka pilnīgas saimnieciskās darbības aizliegšana aizsargājamās dabas teritorijās tomēr nespēj saglabāt visas dabas vērtības, jo daudzas ekosistēmas vēsturiski ir veidojušās cilvēka tiešās vai netiešās darbības dēļ (piemēram, Igaunijā kadiķu audzes).
IUCN
Nozimīgais solis dabas aizsardzības attīstībā pasaulē bija ANO Starptautiskās dabas un dabas resursu aizsardzības savienības (IUCN) nodibināšana 1948. gadā. Jau dibināšanas gadā organizācija publicēja Sarkano grāmatu ar zīdītāju un putnu sugām, kas ir uz izmiršanas robežas.
Mērķis: veicināt dabas daudzveidības saglabāšanu un sekmēt resursu ilgtspējīgu izmantošanu. IUCN pievērsa uzmanību arī dabas resursu izmantošanu, pamatojoties uz to atjaunošanas spējām.
Sarkanā grāmata
Mūsdienās Sarkanā grāmata apkopo informāciju par izmirstošo un ļoti reto dzīvnieku un augstāko augu sugu izplatību, bioloģiju, pašreizējo stāvokli un iespējamiem izmiršanas cēloņiem.
unesco
Liela nozīme dabas aizsardzības sistēmas izveidošanā pasaulē ir ANO Izglitības, zinātnes un kultūras organizācijai
(UNESCO). UNESCO rīcības rezultāta tika izveidoti biosfēras rezervāti, kuros atrodas starptautiski nozīmīgas ainavas un ekosistēmas.
…