Dzimumu lomas un stereotipi –
Dzimuma loma – sociālā loma atspoguļo cilvēkam uzstādītās prasības un izturēšanās veidu, kas atbilst viņa statusam sociālajā struktūrā.
Dzimuma identitāte – cilvēks sevi sāk uzskatīt par vīrieti vai sievieti – kā izturēties pret citiem, kā uzvesties dažādos apstākļos (dzimuma loma).
Sabiedrībā lomas var izpausties dažādi, atkarīgs no kultūras. Zinot pienākumus pret sevi un citiem, noteiktā vietā, noteiktos apstākļos, notēlot!
Stereotipi – Dzimumu stereotipi ir sabiedrībā plaši izplatīti uzskati par vīriešiem un sievietēm, viņu raksturīgajām iezīmēm, lomām un to izpildes standartiem. Dzimumu stereotipi nostiprina un racionalizē dzimumu lomas sabiedrībā. Reizēm šie stereotipi atbilst patiesībai, bieži ir nepatiesi, sevišķi attiecībā pret neordinārām personām. Taču jebkurā gadījumā šie stereotipi ir dziļi iesakņojušies kultūrā un tie ir visai noturīgi un plaši pārstāvēti visos iedzīvotāju slāņos. Visplašākā dzimumu stereotipu grupa ir saistīta ar dzimumu nevienlīdzību, vīrieša pārākumu pār sievieti gan intelektuālajā, gan praktiskajā sfērā, nemaz nerunājot par fizisko sfēru. Vīrieši tradicionāli skaitās stiprais dzimums, savukārt sievietes – vājais dzimums.
…