Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ

Great deal: today with a discount!

Regular price:
2,49
You save:
0,32 (13%)
Discounted price*:
2,17
Purchase
Add to Wish List
ID number:609284
Author:
Evaluation:
Published: 25.06.2007.
Language: Latvian
Level: Secondary school
Literature: n/a
References: Not used
Extract


Fosfors ir nemetāls. Dabā fosfors brīvā veidā nav sastopams, bet ir sastopams fosforskābes sāļu - fosfātu veidā. Brīvā veidā fosforam visvairāk pazīstamas ir 3 alotropiskās formas: baltais fosfors, sarkanais fosfors un melnais fosfors. Savienojumos fosforam parasti ir vērtība +5, taču var būt arī +3 un -3 (fosfīnā PH3). Baltais fosfors gaisā spīd (oksidējoties). Sarkanais un melnais fosfors nespīd. Fosfora savienojumi ir nozīmīga kaulu un šūnu kodolu daļa. Papildina kāliju pie zobu un kaulu veidošanās un veicina olbaltumvielu, tauku un ogļhidrātu izmantošanos. Gandrīz visi bioloģiskie procesi notiek, piedaloties fosforam un viņa savienojumiem ar citām minerālvielām. Cilvēkiem, kuri lieto daudz kuņģa sulas samazināšanas līdzekļu, var samazināties rezerves fosfora daudzums. Fosfors piedalās visu vielu maiņā, nepieciešams nervu sistēma normālai funkcionēšanai, sirds muskuļiem utt.
Viltus dzintars Liepājas pludmalē.
Katru gadu Liepāja saskaras ar problēmu, kura apdraud gan liepājniekus, gan tūristus. Ik gadu Liepājas pludmalē tiek atrasts viltus dzintars, jeb fosfors, kurš apžūstot un sasilstot uzliesmo. Parasti fosfora uzliesmošana notiek pēc tam, kad cilvēki to paņem rokās vai ieliek kabatā. Pateicoties izliktajiem brīdinājumiem par viltus dzintara bīstamību, cilvēki traumas gūst arvien retāk. Brīdinošie plakāti ir latviešu, angļu un krievu valodā. Viltus dzintars pludmalē tiek izskalots ik pa laiciņam – pēc vētrām vai spēcīgiem vējiem jebkurā gadalaikā. Nereti tie, sakarsuši saulē, aizdegas paši no sevis pludmales smiltīs. Pirmoreiz fosfora gabaliņi pludmalē parādījušies 80 gadu beigās.
1989.gadā Rucavas pagasta teritorijā kāds padomju armijas virsnieks licis saspridzināt fosfora bumbas, un apkārtējā vidē - jūrā vai smiltīs - nokļuvušas aptuveni trīs tonnas fosfora. Ar dienvidu straumēm no Papes piekrastes fosfora gabali tiekot aiznesti līdz Liepājai, un nav iespējams prognozēt, kurā brīdī tos izskalos krastā.
Viltus dzintaru no īstā dabas veidojuma bieži nevar atšķirt pat speciālisti un arī viņiem ir gadījušies nepatīkami starpgadījumi. Nav noteikta kritērija, kā nespeciālistam jūrmalā atšķirt fosforu no dzintara, jo pēc skata bīstamā viela un dzintars ir ļoti līdzīgi. Speciālisti uzskata, ka ķīmiskā viela nav tik caurspīdīga un ir mazliet pelēcīgā krāsā.…

Author's comment
Editor's remarks
Work pack:
GREAT DEAL buying in a pack your savings −3,05 €
Work pack Nr. 1112882
Load more similar papers

Send to email

Your name:

Enter an email address where the link will be sent:

Hi!
{Your name} suggests you to check out this Atlants.lv paper on „Fosfors”.

Link to paper:
https://eng.atlants.lv/w/609284

Send

Email has been sent

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook
Twitter

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register