Latvijas pilsoņa pienākumi
Katra Latvijas pilsoņa pienākums ir aizstāvēt valsts neatkarību, brīvību un demokrātisko valsts iekārtu.
Nepilsoņu tiesības un pienākumi
Nepilsoņi ir Latvijas Republikā dzīvojošas personas, kas nav un nebija nevienas valsts pilsoņi un nav ieguvušas nevienas valsts pilsonību.
Nepilsoņu tiesības un pienākumi
Nepilsoņiem ir Latvijas pases, LR diplomātiskā aizsardzība ārzemēs un tiesības dzīvot LR teritorijā, neprasot uzturēšanās atļauju.
Nepilsoņiem nav vēlēšanu tiesību.
Tie var būt Latvijas partiju biedri.
Pastāv arī ierobežojumi sociālajās un ekonomiskajās tiesībās: profesionālajā darbībā, nekustamo īpašumu iegādē, pensijas stāža aprēķināšanā, iespējās bez vīzām braukt virknē ārvalstu (2007. g. janvārī šī iespēja paverās nepilsoņiem vairumā ES valstu un Īslandē), studijās vairākas augstskolās, ieroču nēsāšanās un privatizācijas sertifikātu saņemšanas jomā u. c.
Starptautiskās rekomendācijas Latvijai:
piešķirt nepilsoņiem balsstiesības pašvaldību vēlēšanās;
vienkāršot naturalizāciju;
mazināt atšķirības pilsoņu un nepilsoņu tiesībās;
neprasīt naturalizējamiem izteikt uzskatus, kas būtu pretrunā ar viņu savas kultūras kopienas vai nācijas vēstures redzējumu.
Kas ir likums?
Likums ir valsts normatīvais tiesību akts, kas izdots stingri noteiktā kārtībā. Parasti šo kārtību nosaka valsts pamatlikumā – konstitūcijā.
Kas ir likumdošana?
Likumdošana – likuma sagatavošana, apspriešana un pieņemšana kompetentā valsts orgānā.
Tiesību nozares.
Pastāv dažādas tiesību nozares. Piemēram : krimināl-, civil, administratīvas-, darba-, ģimenes, lietu- mantojuma-, saistību-, notariātu-, apdrošīnāšanas-, starptautiskās, eiropas tiesībās u.c.
Visbiežāk apskatītas to aktualitātes dēļ tiek: krimināl-, civil-, darba- un administratīvās tiesības un attiecīgie likumi.
…