Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ

Great deal: today with a discount!

Regular price:
3,49
You save:
0,66 (19%)
Discounted price*:
2,83
Purchase
Add to Wish List
ID number:497789
Author:
Evaluation:
Published: 01.12.2016.
Language: Latvian
Level: Secondary school
Literature: 6 units
References: Not used
Extract

Rīgas Latviešu biedrība nodibina īpašu Ortogrāfijas komiteju, kuras priekšsēdētāju ievēl K.Mīlenbahu. Komisijas uzdevums ir izstādāt priekšlikumu jaunai latviešu valodas ortogrāfijai piemērotai tagadnes ikdienišķās dzīves plašākām prasībām, kā arī rūpējoties par viņas ieviešanu dzīvē.
Ortogrāfijas komisijas rakstā “Uzaicinājums un lūgums “Latvijas”lasītājiem” tiek ziņots: nolemts ieviest antīkvu; lietot grafēmas š, ž, č, dž “čupu burtu” vietā; ieviest burtu apzīmējumus z, v; ee vietā lietot ie; o atstāt negrozītu, atmest h kā garumzīmi un tā vietā lietit guļošu svītriņu virs burta.

Kā nākošo latviešu valodas pētnieku var minēt JĀNI ENDZELĪNU (1873. gada 22. februāris - 1961. gada 1. jūlijs) ir viens no lielākajiem 20. gadsimta pirmās puses valodniekiem. Akadēmiķis zinātnisko darbību raksturo viņa lielais ieguldījums latviešu valodas zinātniskajā izpētē un baltu valodu vēsturiski salīdzinamajā valodniecībā. vēl students, Jānis Endzelīns (turpāk tekstā J.Endzelīns) sāk publicēt rakstus par latviešu valodas jautājumiem.
Cits pēc cita nāk klajā arī pētījumi par latviešu valodu. 1922. gadā zinātnieku vajadzībām iznāk latviešu lasāmgrāmata vācu valodā, kur dots pārskats pār latviešu valodas izloksnēm, līdz ar teksta paraugiem. Tajā pašā gadā tiek izdots darbs “Latvijas vietu vārdi” 1.daļa, tanī sakopoti Vidzemes vietvārdi. Visvairāk māju vārdi. 1926.gadā iznāk šī darba otrā daļa, kur atrodami Kurzemes, Zemgales, Latgales vietvārdi.
Latvijas vietu vārdu vākšanai un pētīšanai J. Endzelīns ir ziedojis daudz laika. Jānis Endzelīns rūpīgi sekojis latviešu valodas bagātības apzināšanai, vākšanai un nodošanai atpakaļ tautas rokās.
Viņa pētījumi par latviešu valodu ir noderējuši un noder kā pamats latviešu literārās valodas kopšānā. Strādādams ārpus dzimtenes viņš rūpīgi iepazinis latviešu periodiku un daiļliteratūru un ar rakstiem presē vērsies pret literārajā valodā neieteicamiem vārdiem un konstrukcijām.

Author's comment
Work pack:
GREAT DEAL buying in a pack your savings −3,74 €
Work pack Nr. 1357690
Load more similar papers

Send to email

Your name:

Enter an email address where the link will be sent:

Hi!
{Your name} suggests you to check out this Atlants.lv paper on „Pazīstamākie latviešu valodas kopēji 19.gadsimta beigās 20.gadsima sākumā”.

Link to paper:
https://eng.atlants.lv/w/497789

Send

Email has been sent

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook
Twitter

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register