ES vieno ne tikai kopīgas saimnieciskās intereses, bet arī kopīgas vērtības, tās nosaka galvenos ES politikas virzienus, kas ir būtiski ikvienam ES pilsonim.
• Pārvietošanās brīvība – tiesības brīvi ceļot, mācīties un strādāt un dzīvot jebkurā ES dalībvalstī. ES pilsoņi var brīvi braukt uz jebkuru ES dalībvalsti un izvest no tās preces personīgām vajadzībām, nemaksājot nekādus papildus nodokļus.
• Miera saglabāšana – ES nav militāra organizācija, tomēr tā var sniegt gan finansiālu, gan diplomātisku palīdzību nemieru pārņemtajiem reģioniem.
• Brīvība, drošība taisnīgums – svarīgi ir tiesībsargājošo iestāžu, muitas un tiesu sadarbība, tāpat labvēlīga attieksme pret bēgļiem un mēģinājumi novērst cēloņus, kuru dēļ rodas bēgļu plūšana. ES cenšas izveidot kopīgus noteikumus policijas, muitas un tiesu iestādēm.
• Vairāk darba iespēju – ES cenšas sasniegt, nojaucot ekonomiskās barjeras starp dalībvalstīm, gan ar struktūrfondiem, stimulējot to reģiona attīstību, kur darba vietu ir maz. Šīs politikas mērķis ir nodrošināt pēc iespējas vienlīdzīgāku labklājības līmeni ES valstīs.
• Jaunās tehnoloģijas – ES atbalsta zinātniskos pētījumus, akcijas un programmas, kas palīdz cilvēkiem ātri iepazīties ar jauno atklājumu izmantošanas iespējām, tam ir būtiska loma visas ES attīstībā.
• Mazāk piesārņota vide – Visas ES valstis ir ieinteresētas dabas aizsardzībā un šajā jomā ir pieņēmusi ap 200 direktīvu (noteikumu). Tas ne vienmēr dod iespēju ražot lēti, bet tomēr ir būtiski, ja vēlamies tīru vidi arī nākotnē.
• Izglītība – ES pilsoņiem ir tiesības atbilstoši vietējiem likumiem studēt jebkurā ES dalībvalstī un saņemt šim nolūkam uzturēšanās atļauju. Studiju laikā nevar liegt strādāt. Arī ģimenei ir iespēja apmesties studenta mītnes zemē un meklēt darbu. Ir izstrādātas vairākas izglītības programmas, kas domātas dažādu veidu izglītības veicināšanai, piemēram, viens no zināmākajiem Erasmus (augstskolām).
…