Konsensuālkontrakta jēdziens:
- Konsensuālkontrakts ir līgums, kuru nolīgstot pietiek ar vienošanos vien, bez lietas tūlītējas nodošanas;
- Līgums stājas spēkā ar vienošanās brīdi un izpildījums seko pēc tam.
Konsensuālkontrakta veidi:
- Pirkuma - pārdevuma līgums
- Lietas īres līgums
- Darba līgums jeb darbu īre
- Uzdevuma līgums
- Sabiedrības līgums
- Darbuzņēmuma līgums
Darbuzņēmums.
Līgums, ar ko viena puse (uzņēmējs) uzņemas pienākumu izpildīt otrai pusei (pasūtītājam) kādu darbu par noteiktu maksu no pasūtītāja materiāla. Tātad materiālu dod pasūtītājs, pretējā gadījumā tas uzskatāms par pirkuma - pārdevuma līgumu.
Uzņēmējam jāizpilda pasūtījums saskaņā ar līgumu un izgatavotā lieta jānodod pasūtītājam, kam jāmaksā par darbu norunātā maksa. Ja pasūtījuma paliek neizpildīts vai nepabeigts, vai arī slikti izpildīts, tad uzņēmējam jāatlīdzina pasūtītājam nodarītie zaudējumi. Nav jāatlīdzina zaudējumi, kas cēlušies nepārvaramas varas apstākļos.
Uzdevums.
Līgums ar ko viena puse (uzdevuma devējs) uzdod darīt kādu darbību, ko otra puse (uzticības persona) uzņemas izpildīt bez atlīdzības. Šī līguma priekšmets varēja būt tikai tāds darbs, ko darīja brīvie Romas pilsoņi. Piemēram, ārsta, zemes mērnieka pakalpojumi.
Kā konsensuāls kontrakts tas stājās spēkā ar vienošanās brīdi un līgumu noslēdza bez liekām formalitātēm. Kaut arī līgumam ir bezatlīdzības raksturs, tomēr kā pateicību uzdevuma devējs mēdz dot uzdevuma izpildītājam goda balvu - honorāru. Pret nonorāra apmēru nevarēja iebilst vai sūdzēties tiesā, jo kalpošana bija pagodinoša tiesība.
Sabiedrības līgums.
Līgums, ar kuru divas vai vairākas personas apvienojas kopīga mērķa sasniegšanai ar kopīgiem līdzekļiem un spēkiem.
Sabiedrība nav juridiska persona, bet tikai līgums starp biedriem. Tās nodibināšanas būtisks nosacījums ir vienošanās. Sabiedrības biedri var ieguldīt sabiedrībā vai nu visu savu mantu, vai atsevišķus priekšmetus, un tā biedrs var tajā piedalīties ar savu fizisko un garīgo darbu.…