Kā rodas skābais lietus?
Skābo lietu veidošanos rada dažādu skābo oksīdu (N0, N02, SO2, SO3) palielināta daudzuma nokļūšana atmosfērā. Tādējādi atmosfēras nokrišņu pH līmenis pazeminās un atmosfēras nokrišņu sastāvs ievērojami mainās – tie kļūst pārlieku skābi. Parastais lietus ūdens gandrīz nekad nav ar neitrālu pH skaitli (7). Dažkārt tas ir nedaudz skābs (pH 5,7 – 6,9), ko nosaka atmosfēras ogļskābās gāzes izšķīšana un vājas skābes – ogļskābes veidošanās. Dažkārt tas ir viegli bāzisks (pH 7,1 – 8,0). To izraisa jūras un okeānu sāļu aerosolu ietekme vai atmosfērā nokļuvušie augsnes erozijas veidotie aerosoli. Taču, kad lietus ūdeņu pH skaitlis pazeminās zem vērtības 5,6, tad tā jau ir nopietna problēma! Vistiešākajā veidā pasaule ar to sāka saskarties pēc 2. Pasaules kara. Uz Zemes nokrišņi lietus un sniega veidā veidojas troposfēras augšējos slāņos, kur kondensējas ūdens tvaiki, kas iztvaiko no kontinentu, okeānu un jūru virsmas. Kondensācija norit ap kondensācijas centriem, kas tipiski var būt aerosolu daļiņas. Kondensācijas centrā esošās vielas ietekmē lietus un sniega ūdeņu sastāvu. Otrs nozīmīgākais faktors, kas ietekmē atmosfēras nokrišņu sastāvu, ir atmosfērā esošās gāzes, kuras spēj izšķīst ūdenī.
Kāda situācija ir Latvijā?
Latvijas rietumu rajonos regulāri tiek novēroti skābie lieti. Tos izraisa Rietumeiropas un Centrāleiropas rūpniecisko teritoriju izraisītais gaisa piesārņojums. Skābie nokrišņi Eiropā Avots:http://maps.grida.no Nokrišņu paskābināšanās, kuru izraisītu cilvēku darbība pašā Latvijā, nav novērota. Drīzāk otrādi, atsevišķos reģionos cementa un būvmateriālu ražotņu darbības rezultātā atmosfērā nokļūst ievērojami daudzumi bāzisku aerosolu un putekļu, un tāpēc nokrišņi kļūst bāziski.
Kādu ļaunumu nodara skābie nokrišņi?
Slāpekļa un sēra piesārņoto nokrišņu daudzums pašlaik pasaulē ir krietni pieaudzis, tas ir augsnes un ūdens skābuma palielināšanās cēlonis. Degšanas procesos skābeklis un slāpeklis veido slāpekļa oksīdus. Slāpekļa oksīdi gaisā veido slāpekļskābi, kas ar nokrišņiem nonāk augsnē. Slāpekļskābes nonākšana augsnē veicina augsnes skābuma palielināšanos. Ja slāpeklis nonāk zemē tik lielos daudzumos, ka, piemēram, koki un citi augi mežā nespēj visu pievadīto slāpekli uzņemt, tad tas no augsnes ieplūst apkārtējās ūdenstilpnēs, un to skābums palielinās.