Administratīvā pārkāpuma fiksēšana un vainīgās personas saukšana pie administratīvās atbildības, tas ir viens no valsts uzdevumiem, ieviešot sabiedrībā līdzsvaru un kārtību. Šajā sakarā sevišķa uzmanība būtu pievēršama tam, kas ir administratīvais pārkāpums un ar to saistītā lietvedība.
Sākot ar administratīvā pārkāpuma atklāšanu, tiek uzsākta lietvedība, kuras mērķis ir savākt pietiekoši daudz pierādījumu, lai varētu piemērot sodu vainīgajai personai. Soda mērķis ir atturēt vainīgo personu no turpmākiem līdzīga veida un rakstura nodarījumiem, tam ir preventīvs raksturs.
Pierādījumu savākšanas procesā likumdevējs ir noteicis dažādus administratīvās ietekmēšanas līdzekļu, bez kuriem tiesībsargājošās iestādes daudzos pārkāpuma fiksēšanas gadījumos būtu aprobežotas pierādījumu savākšanā.
No visiem administratīvās ietekmēšanas līdzekļiem, kurus atbilstoši savai jurisdikcijai ir tiesīgas veikt attiecīgās valsts vai pašvaldību iestādes administratīvo pārkāpumu izdarīšanas gadījumos, īpašu vietu ieņem pārkāpēja atvešana, administratīvā aizturēšana, personas un mantu apskate, kā arī citas procesuālās darbības, ar kuru palīdzību tiek nodrošināta lietvedība, pieņemot lēmumu konkrētā administratīvā lietā. …