Tiesas protokols ir rakstisks procesuāls dokuments, kurš sastādāms par katru pirmās instances, un apelācijas instances tiesas sēdi, kā arī atsevišķu procesuālo darbību izpildīšanu ārpus tiesas sēdēs, ja to paredz likums. Protokols ir kā apliecinājums, kas ir noticis tiesas sēdē un kādas procesuālās darbības ir izpildītas vai nav izpildītas tiesas sēdes laikā.Tiesas sēdes protokola mērķis ir fiksēt tiesas sēdē notiekošo.
Pēc ierakstiem protokolā var secināt vai tiesa ir ievērojusi visas procesuālās darbības, kā pārbaudījusi lietā esošos pierādījumus, vai spriedums pasludināts likuma noteiktajā kārtībā, kā arī to, vai spriedums ir pamatots ar apstākļiem, kas ir nodibināti tiesas sēdē. Tas, kas ierakstīts tiesas sēdes protokolā, ir noticis, bet tas, kas nav ierakstīts, nav noticis. Jo tiesas sēdes protokols ir pilnīgāks un precīzāks, jo augstākās instances tiesai ir vieglāk spriest par zemākās instances sprieduma likumību un pamatotību.
Ja protokolā nav fiksētas visas procesuālās darbības, kas ir jābūt, sekas var būt ļoti būtiskas, un tas var ietekmēs šī nolēmuma likumību.
„Jūnija sākumā Tieslietu ministrijā notikušajā sanāksmē lēma par Tiesu administrācijas plānoto tiesas sēžu skaņu ieraksta ieviešanu Latvijas tiesās. Sanāksmi vadīja Tieslietu ministrijas valsts sekretārs Mārtiņš Bičevskis, piedalījās Tiesu administrācijas direktors Gints Karlsons, tiesu priekšsēdētāji, pārstāvji no LR Prokuratūras, Latvijas Universitātes, kā arī advokāti.
Sanāksmes dalībnieki tika iepazīstināti ar Rīgas apgabaltiesā notikušā skaņu ieraksta eksperimenta rezultātiem. Sanāksmes mērķis bija diskutēt par konceptuālu atbalstu skaņu ieraksta ieviešanai tiesās un tiesu aprīkošanai ar skaņu ierakstu aparatūru. …