Augstienes un zemienes, pauguraines un līdzenumi, meži, pļavas un purvi, dzīvnieki un augi - tas viss veido Latvijas ainavu. Šo teritoriju gadu tūkstošiem apdzīvo cilvēki, kas pārveido dabu. Šodienas kultūrainavai raksturīgi lielāki un mazāki lauki, pļavas, sazarots ceļu tīkls, mājas un dārzi, lauku apdzīvotās vietas un pilsētas, saimniecības ēkas un rūpniecības uzņēmumi.
Darba temats ir par ainavu degradāciju, kas ir viena no mūsdienu vides aizsardzības aktuālākajām problēmām Latvijā.
Šī darba pētījuma objekts ir mūsdienu ainavas raksturs un stāvoklis, un pētījuma priekšmets-ainavu problēmas izpratne un tās risināšanas jautājumi vides aizsardzībā.
Latvijas ainavas bagātība un daudzveidība gadsimtiem ir uzturējusi un garīgi bagātinājusi tās iedzīvotājus. Tāda ainava kā Latvijā kādreiz izskatījās visā Eiropā, bet urbanizācijas, industrializācijas, lauksaimniecības un mežsaimniecības rezultātā tā tiek pārveidota un ir izzudusi. Satraukumu rada tas, ka pārveidošanai bieži vien ir negatīvs un neatgriezenisks raksturs, kā arī zināšanu trūkums par dabas aizsardzības jautājumiem. Šodien Latvijā turpina saglabāt un aizsargāt līdzsvaru starp cilvēku un dabu.
Darba hipotēze: Ja vides aizsardzībā tiek turpināts ainavu veidošanas, kopšanas un aizsardzības darbs, tad mums ir jābūt atbildībai nākošās paaudzes priekša un aktīvi jāpiedalās dabas aizsardzības pasākumos, lai saglabātu to derīgu dzīvei arī turpmāk.…