Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
5,99 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:279835
 
Author:
Evaluation:
Published: 19.04.2010.
Language: Latvian
Level: Secondary school
Literature: 6 units
References: Used
Table of contents
Nr. Chapter  Page.
  Anotācija    5
  Ievads    5
1.  Baltijas jūras krasta josla    6
2.  Aizsargājamā Baltijas jūras piekrastes teritorija    6
3.  Jūras piekrastes aizsargājamie objekti    7
4.  Piekrastes apdraudošie faktori    9
4.1  Krastu noskalošana    9
4.2  Cilvēku ietekme uz aizsargjoslām    10
4.3  Invazīvo sugu apdraudējums    11
4.4  Mežu izciršana    12
4.5  Apsaimniekošanas plāna trūkums    12
4.6  Aizsargājamo platību samazināšanas    13
4.7  Piekrastes degradēšana ar mašīnām    13
5.  Piejūras joslas aizsardzības pasākumi    14
  Pētnieciskās metodes apraksts    16
6.  Pēdējo gadu vētras Latvijā    17
7.  Vētra 2008. gada 23.novembrī    20
8.  „Metrum” erozijas apjoma mērījumi    22
  Secinājumi    23
  Izmantoto uzziņas avotu saraksts    23
Extract

Autors savam zinātniski pētnieciskajam darbam izvēlējās tematu – Baltijas jūras aizsargājamās teritorijas, jo Latvija atrodas pie Baltijas jūras, tā apskalo krastus gandrīz 500 km garumā un tādēļ tai ir nozīmīga vieta valsts un sabiedrības dzīvē. Baltijas jūru raksturo baltas smilšu kāpas un skujkoku meži, kas jau sen ir Latvijas vizītkarte.
Autors jau no agras bērnības ir dzīvojis gleznainā ciematā pie ezera un brīvo laiku pavadījis ciešā saskarē ar dabu. Vasarās daudz laika ir pavadīts Saulkrastos jūras krastā, kas atstājušas neaizmirstamas bērnības atmiņas. Tādēļ autors vienmēr ir interesējies par dažādām dabas parādībām un centies pasargāt Latvijas dabas skaistākās vietas.
Darba hipotēze : Vai iespējams saglabāt Baltijas jūras piekrasti nākošajām paaudzēm izveidojot aizsargājamās teritorijas?
Darba uzdevums : Noskaidrot jūras dabiskās erozijas, civilizācijas seku un vētru ietekmi uz Baltijas jūras krasta joslu un kā ar to cīnīties.
Lai izstrādātu savu zinātniski pētniecisko darbu autors iepazinās ar dažādu autoru grāmatām par Latvijas dabu un Baltijas jūras piekrasti. Kā arī dažādām interneta mājas lapām par Baltijas jūras aizsargājamajām teritorijām un biotopiem.
Autors centās rast priekšstatu par aizsargājamajām teritorijām Latvijā kopumā, par dabiskajiem procesiem, kas notiek Baltijas jūras aizsargjoslā un iepazīties ar biotopiem - augiem un dzīvniekiem, kuri ir sastopami šajās teritorijās.
Zinātniski pētnieciskais darbs sastāv no piecām lielām nodaļām, kurās savukārt ir vairākas apakšnodaļas, uzskatāmas tabulas un kartes.

Jūras krasta josla (piekraste) ietver divas atšķirīgas daļas: sauszemes joslu jeb piejūru un jūras seklūdens joslu jeb jūrmalu, kas sniedzas vidēji līdz 6-10 metru dziļumam (skat. 1. pielikumu). Piejūras josla vietām Latvijā var sasniegt vairākus desmitus kilometru. Turpretim tagadējā jūras krasta josla, kur notiek aktīva jūras vēju, straumju un viļņu darbība, parasti ir tikai dažus simtus metru plata. Šajā aktīvajā, nepārtrauktu pārmaiņu sauszemes joslā ietilpst pludmale (liedags) un priekškāpu josla. Priekškāpu josla parasti ir ar plašām smilšu pludmalēm, kur jūras krastā regulāri pieskalo smalkas smiltis, bet sausā laikā vējš tās pārpūš iekšzemes virzienā un „audzē” priekškāpas.
Aiz aktīvās, tagad pastāvīgā attīstībā esošās krasta joslas (pludmales un priekškāpas) sākas pamatkrasts jeb sauszemes josla, kas gadu simtiem, pat tūkstošiem nav bijusi pakļauta tiešai viļņu un jūras vēju darbībai, bet vietām jūras darbības rezultātā atkal ir nonākusi aktīvo krasta ģeoloģisko procesu iedarbības zonā (skat. 1.pielikumu, A att.).
Vietās, kur jūra ilgstoši (simtiem tūkstošiem gadu) uzbrūk, spēcīgās vētrās parasti tiek nograuzta šaurāka vai platāka pamatkrasta josla. Te priekškāpu nav, pludmale parasti šaura (10-20 metru), aiz pludmales ar krauju sākas stāvkrasts (skat. 1.pielikumu, B att.).
Pamatkrasts ir galvenā cilvēkiem nozīmīgā un drošā jūras krasta joslas daļa, jo te ir izaugušas pilsētas, zvejnieku ciemi un viensētas.…

Author's comment
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register