3. Štatu valdība
Štatu valdībām ir vislielākā ietekme uz iedzīvotāju ikdienas dzīvi. Katram štatam ir sava rakstīta konstitūcija, kas lielā mērā ir ļoti līdzīga ASV Konstitūcijai. Štatu konstitūciju priekšrocība - katrs štats tajā var sīkāk izskatīt tam aktuālos jautājumus. Tomēr visās štatu konstitūcijās ir atzīmēts, ka galējā un visaukstākā vara pieder ASV pilsoņiem. Ir atzīmēti arī valdības izveidošanas principi un standarti.
Štatiem ir vara pār:
• vietējām komunikācijām
• likumiem un lēmumiem par privātīpašumu
• industriju, biznesu un valsts īpašumu
• štatam ir savs kriminālkodekss
• štati nosaka darba devēju un ņēmēju attiecības.
Arī štatu valdības tāpat kā federālā valdība sastāv no trīs daļām – likumdošanas, izpildu un tiesu orgāna. Katra štata augstākā amatpersona ir gubernators (izpildvara), un katram štatam ir vēlēts likumdošanas orgāns (divpalātu, izņemot Nebraskas štatu). Tāpat katram štatam ir sava tiesu sistēma. Tiesnešu iecelšana ir atšķirīga katrā štatā.
Pašvaldību institūcijas parasti ir pilsētas vai apgabala valdes, kas pieņem likumus pielietojamus tikai konkrētajā pilsētā vai apgabalā. Lielākoties šie likumi ir saistīti ar satiksmes, alkohola tirdzniecības un dzīvnieku turēšanas jautājumiem. Taču dažos apgabalos valdei ir tiesības arī ieturēt nodokļus un uzturēt arī likuma uzraudzības aģentūras.
…