Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
3,99 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:221559
 
Author:
Evaluation:
Published: 14.05.2009.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: 3 units
References: Not used
Table of contents
Nr. Chapter  Page.
  Ievads    3
  Seno Austrumu valstu tiesības    4
  Īpašumu tiesības    6
  Saistību tiesības    8
  Ģimenes un laulību tiesības    10
  Krimināltiesības    12
  Kopsavilkums    15
  Tēzes    16
  Izmatotā literatūra    17
Extract

Seno Austrumu valstu tiesības

Jēdziens – Senie Austrumi ir ne tik daudz ģeogrāfisks kā vēsturiski kulturāls. Šeit pirmo reizi cilvēces vēsturē radās tie sociālie un politiskie institūti, valsts, tiesības, pasaules reliģijas, kas ar laiku radīja antīkās valstis (Grieķija un Roma) un I g.t. pr. Kr. arī dihotomiju Austrumi – Rietumi. Seno Austrumu valstis – Senā Ēģipte, Senā Babilonija jeb Mezopotāmija, Senā Indija un Senā Ķīna.
Seno Austrumu valstīs bija izteikta despotija. Despotija – (< gr. despotia neierobežota vara) – monarhijas paveids. Bija izplatīts Seno Austrumu valstīs. Raksturojās ar monarha (despota) neierobežotu varu, viņa personas dievišķošanu un lielu, centralizētu, hierarhiski organizētu ierēdņu aparātu.
Tā kā valsts veidojās ap tempļiem, priesteri saglabāja milzīgu ietekmi. Laicīgā vara bija cieši saistīta ar garīgo – valdnieka vara bija sakrāla (dievišķa). Veidojās teorija valdīšanas forma, kur augstākās varas nesējs skaitījās Dievs, bet viņa vietā rīkojās valdnieks. Dažas valstis, piem., Ēģiptē valdnieku ne tikai dievināja – viņš arī tika uzskatīts par dievu.
Rietumos agri attīstījās privātīpašums, pilsoņu pārvalde, demokrātiska iekārta (Grieķijā), republika (Grieķijā, Romā). Verdzība Rietumos sasniedza klasiskas formas – vergs bija ”runājošs rīks”. Austrumos neattīstījās institūti kā demokrātiska sabiedrības pašpārvalde ar katra pilntiesīga pilsoņa tiesībām un pienākumiem. Austrumu zemēs privātīpašumam nebija tik liela loma kā Rietumos.
Jau Senās valsts laikā notika parādnieku papārdošanās verdzībā, ko sabiedriskā doma nosodīja. Vergu skaitu palielināja arī pakļautās ciltis – nodevu veidā. Verdzībai pakļāva par daža veida noziegumiem. Trūkuma vai parādu dēļ mājsaimnieks pārdeva verdzībā dažus ģimenes locekļus. Vergu skaits palielinājās arī dabīgā pieauguma ceļā.
Jaunās valsts laikā Ēģiptes vergi bija pat diezgan trūcīgiem cilvēkiem – amatniekiem, dārzniekiem, ganiem. Vergus izmantoja arī armijā – kā vezumnieku, celtniekus, sardzes dienestā, arī policejisku funkciju veikšanai. Vergus kala arī važās, Ēģiptē apzīmogoja ar valsts zīmogu. Tos varēja dāvināt, mantot, pārdot. Vergu sakropļošana un nogalināšana tika uzskatīta par zaudējuma nodarīšanu īpašniekam. Babilonijā vergi varēja protestēt pret pārdošanu, šajos gadījumos lietu izskatīja tiesa. Pēc Manu likumiem (II gs. pr. Kr. – II gs.),pārdot vergus, maksāja 20 – 25 % nodevu kā par jebkuru preci.
Manu likumi – senās Indijas likumu krājums, sarakstīts 2.gs. p. m. e. – 2.gs., nosaukts Manu vārdā. Pēc senidiešu ticējumiem Manu ir bijis cilvēku ciltstēvs. Manu likumos ir ietverti tiesību, politikas, reliģijas un morāles priekšraksti.
Austrumos vergi atšķīrās no vergiem antīkajā pasaulē. Austrumos vergi iekļāvās ģimenē kā tās beztiesīgi locekļi. Vergus varēja izpirkt brīvībā, viņiem arēja būt ģimene, turklāt vergu īpašniekam neieteica iejaukties tajā. Ēģiptē vergi par noziegumiem tika turēti valsts cietumos. Pēc Hamurapi likumiem pils vergs vai brīvlaistais varēja precēt brīvu sievieti un bērni bija brīvi. Brīvi bija arī verdzenes bērni, kas dzimuši no brīva cilvēka, turklāt šo sievieti nevarēja pārdot citam.
Hamurapi likumi (jaunlat. Codex Hammurapi) - civiltiesību, krimināltiesību un procesuālo tiesību normu krājums senajā Babilonijā. Nosaukts Hamurapi vārdā, kurš Babilonijā valdīja 1792. – 1750. g. p. m. ē.

Author's comment
Work pack:
GREAT DEAL buying in a pack your savings −4,98 €
Work pack Nr. 1131494
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register