Pirmās pastāvīgās attiecības zēniem un meitenēm veidojas jau bērnībā, bet vidusskolas vecumposms ir tas laiks, kad veidojas nopietnās, intīmās, emocionāli tuvās un noturīgās attiecības.
Vēloties izpētīt psiholoģiskās atšķirības starp zēniem un meitenēm attiecību veidošanās procesā un šo attiecību dinamiku, nolēmām rakstīt zinātniski pētniecisko darbu par šo tēmu.
Ir dažādas attiecību pakāpes, kas saista zēnus un meitenes- draudzība, iemīlēšanās, mīlestība. Lai noskaidrotu kaut ko vairāk par to, ir jāapzinās, ka zēni un meitenes ir atšķirīgi ne tikai anatomiski, bet arī psiholoģiski. Gan zēni, gan meitenes atšķirīgi uztver gan vienkāršas draudzīgas attiecības, gan intīmas.
Nolēmām šo darbu rakstīt tāpēc ka, šobrīd pašas esam vidusskolas vecumposmā. Vēlējāmies noskaidrot savu vienaudžu domas un uzskatus par attiecību veidošanos šajā vecumposmā.
Mērķis:
Izpētīt un raksturot zēnu un meiteņu attiecības vidusskolas vecumposmā
Jauniešu vecumposmu psiholoģiskais raksturojums
Jauniešu vecumposmā būtiskākais ir „Es” identitātes atrašana vai arī intensīva tās meklēšana, profesijas izvēles saskaņošana ar pašnovērtējumu un pretenziju līmeni, visu kognitīvo procesu intelektualizācija, seksuālo attiecību nozīmes pieaugums. Jaunības periodā notiek personības izpausmju harmonizācija-stabilizēšanās, līdzsvara iestāšanās. Jaunietis vairāk atbilst pieaugušajam nekā bērnam. Šajā vecumā jaunieša personība vairāk individualizējas, nekā ir konformistiska. Personība saskarsmē kļūst līdzsvarotāka, novērots mazāk konfliktu ar pieaugušajiem un vienaudžiem, samazinās negatīvisms, palielinās paškontrole. Tā kā šo periodu psihologi sauc arī par agrīno jaunību, tad teorijā var novērot agrīnai jaunībai autentiskas pazīmes-kaut arī notiek stabilizācija, agrīnās jaunības periodā personība vēl nav pavisam izveidojusies, tāpēc tās psihisko un personības attīstību pavada dažādas emocionālas „dziņas un vētras”. Šo periodu (jaunību) sauc par „vētras un dziņas” laikmetu cilvēka dzīvē, kad cilvēks meklē savu īsto „Es” (patību), uzdodot jautājumus: kas viņš ir, kāda ir dzīves jēga, kas gaida nākotnē? Jauniešus interesē arī globāli jautājumi: Dievs, Cilvēks, Pasaule, Kosmoss, Morāle u.tml. Jauniešus uztrauc vientulība, viņi tiecas pēc mīlestības, pēc tuvības, tajā pašā laikā mēģinot izprast sevi, tāpēc arī saka, ka viņiem ir paaugstināta tieksme uz pašanalīzi, uz introversiju, savas iekšējās pasaules izpēti.…