Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
0,99 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:477407
 
Author:
Evaluation:
Published: 25.05.2004.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: 2 units
References: Not used
Extract

Edafiskie faktori izsaka to ekoloģiskās ietekmes daudzveidību, kas saistīta ar augsni. Pēc V. Dokučajeva (1846 – 1903) uzskata, augsne ir litosfēras virsējo iežu horizonti, kas dabiski pārveidojušies ūdens, gaisa un dzīvo organismu kopīgā iedarbībā. Litosfēras virsējās kārtas dēdēšanas rezultātā rodas iežu irdne jeb cilmiezis, kas ir izejmateriāls, no kura bioloģiskos procesos veidojas augsne. Augsnei izšķir minerālos, organiskos, bioloģiskos, hidroloģiskos un gāzveida komponentus.
Augsnes ūdens, kā jau visi citi komponenti, ir ļoti svarīgs. Tas sastāda 20 – 30% no augsnes. Ūdens galvenokārt aizņem augsnes poras, kuras ir pietiekami mazas, jo lielākās poras aizņem gaiss. Augsnes ūdens ir ūdens, kas atrodas no gruntsūdens slāņa līdz augsnes virsmai. To veido higroskopiskais ūdens, kapilārais ūdens, plēvīšu ūdens, tvaiks, gravitācijas ūdens un saistītais ūdens. Gruntsūdens arī nereti tiek apskatīts kā augsnes ūdens.
Saistītais ūdens ir minerālu sastāvdaļa, tas saistīts ar milzīgu spēku un nav atdalāms. Tādēļ tas augsnes fizikālajos procesos neiesaistās un augiem nav uzņemams. Tvaikveida ūdens atrodas augsnes porās kopā ar augsnes gaisu. Temperatūrai pazeminoties, ūdens tvaiki kondensējas. Tādejādi šis augsnes ūdens veids papildina augiem pieejamā ūdens krājumus un nodrošina lielāku un noturīgāku augsnes gaisa mitrumu nekā atmosfērā. Higroskopiskais un plēvīšu ūdens apņem augsnes daļiņas. Šos ūdens veidus saista augsnes daļiņu virsmas molekulu pievilkšanas spēks, kas bieži vien arī ir pārāk liels, lai augi spētu iegūt un izmantot šos ūdens veidus, sevišķi higroskopisko ūdeni. Plēvīšu ūdens no higroskopiskā atšķiras ar to, ka spēks, ar kādu ūdeni aiztur augsnes daļiņas, ir daudzkārt mazāks.…

Author's comment
Work pack:
GREAT DEAL buying in a pack your savings −2,48 €
Work pack Nr. 1117984
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register