Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ

Great deal: today with a discount!

Regular price:
3,99
You save:
0,48 (12%)
Discounted price*:
3,51
Purchase
Add to Wish List
ID number:812069
Author:
Evaluation:
Published: 04.08.2004.
Language: Latvian
Level: Secondary school
Literature: 4 units
References: Not used
Extract

Auseklis ir lielākais latviešu 70. gadu dzejnieks, bezbailīgs brīvības domas paudējs. Viņš ir viens no tiem dziedātājiem un prātniekiem, par kuriem ar tādu pārliecību runāja Juris Alunāns.
Auseklis, īstajā vārdā Miķelis Krogzemis jeb Krogzemju Mikus, dzimis 1850. gada 18. septembrī Vidzemes ziemeļos, netālu no Alojas, Ungurpils pagasta „Sīpolos”. Dzīvojamā rija nav saglabājusies līdz mūsdienām, taču šajā vietā ir piemiņas akmens un arī ir uzcelts dzejnieka piemiņas muzejs.
Miķeļa Krogzemja pseidonīms Auseklis ir Rīta zvaigznes vārds.
Tēvs un māte bijuši pēc dabas klusi, reliģiozi noskaņoti ļaudis, vienmēr aizņemti ikdienišķās rūpēs par to, lai uzturētu lielo ģimeni, kurā bija seši bērni, lai laikā nomaksātu rentes naudu muižai. No mātes Auseklis mantojis jūtīgo dvēseli, mīlestību pret dabu un dziesmu. Viņa māte bija arī zēna pirmā ievadītāja grāmatu pasaulē. Visvairāk par Mikus rūpējās viņa vecākais brālis Mārtiņš, kurš pēc profesijas bija skolotājs. Viņš pirmais pamanīja, ka zēnam ir vērīga galva un laba balss un uzstāja, ka Mikus katrā ziņā jāskolo.
Dzejnieka skolas gaitas sākās Alojas draudzes skolā, taču skolotāju, kas reizē bija arī veikalnieks, maz interesēja bērnu audzināšana un mācīšana. Mika brālis Mārtiņš nebija apmierināts ar šo skolu un viņš aizveda Miku mācīties uz Dikļiem. Te draudzes skolā mācības notika samērā augstā līmenī, taču, noeksaminējis Miku, Mārtiņš secināja, ka zēns zina pārāk maz, lai iestātos Cimzes skolotāju seminārā. Un tādēļ, nerēķinādamies ar lielo attālumu, viņš aizveda Miku uz Ērgļu draudzes skolu pie slavenā skolotāja Tērauda.
Tajā laikā Krogzemju Mikum bija jau 17 gadu. 1868. gadā viņš draudzes skolu beidza un tā paša gada rudenī iestājās Cimzes skolotāju seminārā Valkā. Šajā mācību iestādē valdīja vācisks gars un latviešu valodai paredzēta tiki viena stunda nedēlā, jo visi skolotāji, izņemot pašu Cimzi, bija vācieši, bet, tā kā daļa semināristu bija igauņu tautības, arī Cimze bija spiests ar audzēkņiem runāt vāciski. Kā jau visās tā laika skolās, viens no galvenajiem mācību priekšmetiem bija ticības mācība, ko seminārā pasniedza mācītājs Ulmanis.…

Author's comment
Work pack:
GREAT DEAL buying in a pack your savings −3,97 €
Work pack Nr. 1164323
Load more similar papers

Send to email

Your name:

Enter an email address where the link will be sent:

Hi!
{Your name} suggests you to check out this Atlants.lv paper on „Auseklis”.

Link to paper:
https://eng.atlants.lv/w/812069

Send

Email has been sent

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook
Twitter

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register